Stranám pri zdravotníctve chýba väčšia odvaha

Pravda uverejnila článok o hodnotení zdravotníckych programov s vyjadreniami Martina Vlachynského. 14. 02. 2020.

Stranám pri zdravotníctve chýba väčšia odvaha

Zdravotníctvo zrejme v novom volebnom období zásadnou reformou neprejde. Naznačujú to volebné programy politických strán, ktoré zhodnotili viaceré odborné inštitúcie. Podlá nich sa strany budú orientovať skôr na manažérske zmeny v zdravotníctve. Zo spektra dvanástich skúmaných politických strán najlepší zdravotnícky program predstavili sulíkovci. Zhodli sa na tom analytici odborných inštitútov HPI, INEKO a INESS. „Hodnotili sme kvalitu, dôležitosť, prínos opatrenia, či sa dá uskutočniť, a všímali sme si tiež, či nejde o opatrenie, ktoré už v praxi funguje, teda o vykopávanie otvorených dverí," priblížil Tomáš Szalay z HPI. Za kvalitný zdravotnícky program považujú aj ten z dielne PS/Spolu, OĽaNO, Za ľudí a Sme rodina. Najhoršie podľa analytikov obstáli strany ĽS NS a Smer. „ĽS NS presadzuje napríklad myšlienku jednej zdravotnej poisťovne. Smer má len jedno zdravotnícke opatrenie, a to pokuty pre vyštudovaných medikov pri odchode do zahraničia," vysvetlil Szalay. Ich programy sú tak najmenej komplexné. Medzi najvyššie hodnotené opatrenia patrila podpora reformy nemocníc, definícia nároku poistenca či výučba zdravotníkov aj mimo fakultných a univerzitných nemocníc. Naopak, najhoršie boli hodnotené opatrenia ako jedna štátna zdravotná poisťovňa, zákaz krížového vlastníctva, geografické limity pre otváranie lekární či vytvorenie štátnej siete polikliník. „Programy sú písané tak, aby sa strany vyhli kontroverziám. Najbližšie štyri roky nemožno očakávať nejakú výraznú zmenu či reformu v zdravotníctve, skôr to bude o manažérskych zmenách," zhodnotil Dušan Zachar z INEKO. Strany sa tak podľa analytikov skôr pokúsia zachovať súčasný stav, pri viacerých subjektoch však očakávali väčšiu odvahu v opatreniach. „Pred minulými voľbami mala strana SaS v programe aj transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti, teraz od toho ustúpila," konkretizoval Martin Vlachynský z INESS. Strany chcú najbližšie volebné obdobie zapracovať skôr na manažmente zdravotníctva. „Gro opatrení nie je zafarbené politicky, ide skôr o technické veci ako elektronizácia zdravotníctva, na tom sa strany zhodujú," skonštatoval Zachar.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards