Atény hrozia rozpadom eurozóny: Ako nás ťahá Grécko ku dnu?! (Nový čas)

Najväčším problémom pre slovenského občana je, že zachraňovanie Grécka doteraz len prenieslo dlhy z finančných inštitúcií na plecia európskych daňovníkov. Grécko je len jednou časťou skladačky problémov, ktoré so sebou prinieslo zavedenie eura bez vymáhateľných rozpočtových pravidiel. Ak by prišlo k ráznemu riešeniu situácie v rokoch 2008 - 2010, dnes mohla európska ekonomika rásť, povedal pre Nový čas 16.3.2015 Martin Vlachynský.

Atény hrozia rozpadom eurozóny: Ako nás ťahá Grécko ku dnu?! (Nový čas)

Tlačenie nových peňazí, zdražovanie či historický pád eura! V poslednom čase sa svetové finančné trhy deň čo deň otriasajú v základoch.

Neistotu v hlavách politických lídrov aj ekonómov vyvoláva najmä správanie Grécka, do ktorého eurozóna naliala už miliardy eur. Jeho ekonomická záchrana však ani po 5 rokoch od vypuknutia krízy stále nie je istá a analytici sa predháňajú v odhadoch, koľko škody nová vláda ešte môže spôsobiť. Horšie je, že Slováci grécke problémy pociťujú aj na vlastných peňaženkách. Dokedy to bude takto trvať?
O vylúčení či vystúpení Grécka z eurozóny sa hovorí už dlhšie. Podľa rôznych expertov by to mohlo znamenať začiatok konca Európskej únie. Najnovšie to vyhlásil grécky minister obrany Panos Kammenos s tým, že ak Grécko bude musieť opustiť eurozónu, ďalšie štáty ho budú nasledovať. Kammenos v rozhovore pre nemecký denník Bild upozornil, že „ak Grécko vybuchne, na rade budú Španielsko a Taliansko a v istom bode aj Nemecko“.

Uviedol, že riešenie sa musí nájsť v rámci eurozóny, ale nemôže ním byť to, že Gréci by mali ďalej platiť. Podľa neho Gréci z balíka pomoci nedostali nič a všetko išlo bankám, v ktorých majú dlhy. Kammenos dodal, že jeho krajina nepotrebuje tretí plán pomoci, ale odpustenie dlhu.

Utiahnu to?

Tieto tvrdenia vedia bežného smrteľníka poriadne rozčúliť, Gréci totiž dostali vo dvoch kolách od Európskej únie a Medzinárodného menového fondu 240 miliárd eur! Minulý týždeň sa v Bruseli začali rozhovory medzi zástupcami Grécka a medzinárodných veriteľov, ktorých cieľom je zhodnotenie reforiem predložených novou gréckou vládou. Práve reformy sú kľúčové, aby Atény mohli dostať zvyšné peniaze zo záchranného balíka.

Druhý záchranný program sa mal pôvodne skončiť už vo februári, ministri financií eurozóny ho však predĺžili o ďalšie štyri mesiace. Bez ďalších peňazí od veriteľov by totiž mali Gréci problémy so splácaním svojho dlhu. Podľa ekonómov by sa krajina bez finančnej pomoci mohla už v budúcich týždňoch dostať do platobnej neschopnosti a zbankrotovať.
Zadlžujeme sa aj my

Slovensko vo forme záruk prispelo Grécku sumou takmer 1,5 miliardy eur. Táto suma je zarátaná v našom verejnom dlhu a nezostávajú tak peniaze na financovanie iných oblastí, ktoré by našincovi pomohli oveľa viac.

„Najväčším problémom pre slovenského občana je, že zachraňovanie Grécka doteraz len prenieslo dlhy z finančných inštitúcií na plecia európskych daňovníkov. Grécko je len jednou časťou skladačky problémov, ktoré so sebou prinieslo zavedenie eura bez vymáhateľných rozpočtových pravidiel. Ak by prišlo k ráznemu riešeniu situácie v rokoch 2008 - 2010, dnes mohla európska ekonomika rásť,“ myslí si analytik INESS Martin Vlachynský.

Kríza v Grécku sa podpísala pod pád eura, to ďalej oslabuje po tom, ako Európska centrálna banka začala vykupovať štátne dlhopisy a má v pláne vytlačiť do roku 2016 „lacné peniaze“ v hodnote 1 bilióna eur. Oproti americkému doláru euro padlo až na svoje 12-ročné minimum a očakáva sa, že hodnoty dolára a eura budú na úrovni 1:1. To môže pomôcť našim vývozcom do krajín mimo Únie, na druhej strane sa zdraží dovoz z USA či Ázie. Najväčší vplyv to bude mať na ceny dovoleniek mimo Európy, elektroniky či oblečenia.

Nový čas, 16.3.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards