Vzostupy a pády krajín (2.): Najskôr vybudovali bohatstvo a potom začali rozdeľovať - Švédsko (Aktuality.sk)

V polovici predminulého storočia bolo zaostalou agrárnou spoločnosťou. Avšak medzi rokmi 1850 a 1950 priemerný príjem Švéda narástol osemnásobne, pričom populácia sa zdvojnásobila, komentoval vývoj vo Švédsku 26.3.2015 Martin Vlachynský.

Vzostupy a pády krajín (2.): Najskôr vybudovali bohatstvo a potom začali rozdeľovať - Švédsko (Aktuality.sk)

Pri predstave o Švédsku sa takmer každému vybaví skvele fungujúci štát, ktorý je vzorom pre všetkých moderných socialistov. Skutočnosť je však značne odlišná, pretože len pred 50 rokmi bola táto krajina veľmi liberálna.

Aj Švédsko bolo ešte v 19. storočí veľmi chudobnou krajinou, podobne ako väčšina sveta. „V polovici predminulého storočia bolo zaostalou agrárnou spoločnosťou. Avšak medzi rokmi 1850 a 1950 priemerný príjem Švéda narástol osemnásobne, pričom populácia sa zdvojnásobila,“ opísal vývoj v tejto škandinávskej krajine analytik inštitútu INESS Martin Vlachynský.

Podľa ekonóma Johana Norberga kvôli zlým úrodám boli tamojší obyvatelia na vidieku niekedy donútení k tomu, aby do chlebového cesta pridávali kôru zo stromov. Život v mestách nebol o nič jednoduchší. Preľudnenie, chýbajúca zdravotná starostlivosť, zlá hygiena a hromadenie odpadu si denne pripisovali svoje obete. Ešte do 20. storočia musela obyčajná švédska pracujúca rodina žiť s piatimi deťmi v jednej izbe s kuchyňou, v ktorých sa zároveň spalo aj jedlo.
Mnoho ľudí bývalo spoločne s inými rodinami.

Štatistiky bývania zo Štokholmu ukazujú, že v roku 1900 mohlo žiť v budove pozostávajúcej z 200 jednoizbových bytov až 1400 ľudí. Nie je preto prekvapením, že sa v takýchto podmienkach šírilo množstvo chorôb. Ľudia mali mnoho detí nielen pre chýbajúcu antikoncepciu, ale aj pre riziko, že sa len málo potomkov dožije vyššieho veku.

Rastúca vlna liberalizmu

Našťastie pre Švédov však prišlo k postupnej zmene. Tá sa udiala na rastúcej vlne slobody. Jej základy položil ešte v druhej polovici 17. storočia kňaz Anders Chydenius, ktorého často označujú za otca švédskeho liberalizmu, prípadne nordického Adama Smitha. Tento pokrokový kňaz totiž už 11 rokov pred Smithom opísal fungovanie neviditeľnej ruky trhu. Požadoval minimálny štát, ktorý zabezpečí bezpečnosť pre životy a majetky svojich obyvateľov, ktorého jedinou úlohou má byť prevencia voči agresie zo zahraničia a útlaku zvnútra.

Na jeho prácu neskôr nadviazali Lars Johan Hierta, Johan August Gripenstedt a ďalší, ktorí založili veľmi silnú tradíciu klasického liberalizmu. „V tom čase sa zrušili mnohé regulácie, spravila sa pozemková reforma a rozšírila sa sloboda slova,“ uviedol Vlachynský. Politika laissez-faire bola veľmi populárna a podľa Norberga bola skvelým podhubím pre kreatívcov a podnikateľov. „V tomto prostredí zároveň vzniklo jedno z najkrajších švédskych slov – snilleindustrierna, teda dômyselný priemysel. To bolo označenie pre podniky založené na šikovných inováciách, alebo podniky schopné masovej produkcie pre export,“ vysvetlil Norberg.
Sloboda a podnikanie

Akonáhle sa povolilo úverovanie, uzatváranie pracovných kontraktov, prepúšťanie a obchodovanie, bola už cesta od nápadu k nápaditému podnikaniu, a od talentu k dômyselnému priemyslu, veľmi rýchla. Priemyselné prevádzky v mnohých prípadoch zakladali polyhistori, ktorí boli vynálezcami a priemyselníkmi zároveň. Boli úspešní ako vo vymýšľaní nových vecí, tak aj v ich výrobe a poskytovaní spotrebiteľom.

Lars Magnus Ericsson vynašiel automatickú telefónnu ústredňu a založil firmu L. M. Ericsson. Sven Wingquist prišiel s vynálezom samoregulačného guľôčkového ložiska a vytvoril firmu SKF. Alfred Nobel vynašiel dynamit a vyrobil Nitroglycerin AB (neskôr Dyno Nobel), Gustaf Dalén vymyslel blikací mechanizmus pre navigačné majáky a založil firmu AGA. Niektorí podnikatelia speňažili nápady iných ľudí, ako napríklad Axel Wenner-Gren, keď vybudoval Electrolux tým, že predstavil vysávače a chladničky švédskym domácnostiam.

V tomto období sa Švédsko začalo posúvať do budúcnosti. Prichádzal jeden úspech za druhým. Krajina rástla a stále sa objavovali nové možnosti. Domácnosti sa dočkali tečúcej vody i kanalizácie. Ulice a domy boli vybavené elektrickým osvetlením. Na porovnanie hrubý domáci produkt Švédska v prepočte na jedného obyvateľa rástol rýchlejšie v období 1870 až 1929 než v USA, ktoré sa stali v tom čase svetovou veľmocou. Počas týchto 60 rokov HDP vzrástlo v tejto škandinávskej krajine 3,1 násobne, kým na druhej strane Atlantiku len 2,8 násobne.

Nástup sociálnych demokratov

Aj keď začiatkom minulého storočia sociálni demokrati nabrali na sile a stali sa najvplyvnejším politickým zoskupením, na smerovaní krajiny sa výrazne nič nezmenilo. Švédsko sa na rozdiel od iných krajín stále nechcelo vzdať voľného obchodu, ktorý bol dôležitý pre malú ekonomiku závislú od importu a exportu zároveň.

Sociálni demokrati ani odbory sa nesnažili zabrániť prirodzenému odchodu starých odvetví ako poľnohospodárstvo, preprava a odevníctvo, ak to malo znamenať vytvorenie nových pracovných miest v iných sektoroch. „Uspokojili sa s presadzovaním opatrnejšej politiky, zachovali voľný trh, ktorý tvoril bohatstvo, nechali voľný priebeh procesu kreatívnej deštrukcie, a až následne distribuovali bohatstvo. Vedeli, že ak sa z nich stane strana triedneho boja, moc vo Švédsku stratia,“ uviedol Norberg.
Prechod k sociálnemu štátu

A kedy sa vlastne Švédi odvrátili od liberálnej spoločnosti? Samozrejme, nebolo to okamžite. Všetko začalo opatrne. V roku 1950 bolo Švédsko jednou z najbohatších krajín na svete. Daňové zaťaženie stále dosahovalo len 19 percent HDP, čo bolo menej než v USA a v iných európskych krajinách. Do roku 1965 toto zaťaženie nepresiahlo 30 percent hrubého domáceho produktu. „Švédsko bolo otvorenou ekonomikou s malou vládou, čo prinieslo úžasné výsledky, a to aj s pomocou histórie, keďže krajina sa vyhla obom svetovým vojnám,“ pripomenul Norberg.

Ekonóm Johan Myhrman vo svojej knihe História ekonomických politík vo Švédsku tvrdí, že napriek bujneniu štátnej aparatúry, tieto slobodné politiky pokračovali. V období 1950 až 1970 mala krajina liberálnu obchodnú politiku, konkrétne nízke clá a zhovievavý prístup k podnikaniu, a to napríklad v oblasti daňovej politiky, ktorá povoľovala veľmi štedré odpočítateľné položky pre investície a pod.

„V 70. rokoch, keď bola štátna kasa plná peňazí od veľkých firiem a hlavy plné nápadov inšpirovaných západným svetom, ktorý sa posúval doľava, začali sociálni demokrati rozširovať svoje programy a regulovať trh práce. Verejné výdavky sa medzi rokmi 1960 a 1980 zdvojnásobili, keď narástli z 31 na 60 percent HDP, čo sprevádzalo aj zvyšovanie daní,“ povedal Norberg.

Výsledky vysokých daní a prerozdeľovania

Reálne dopady na hospodárstvo nenechali na seba dlho čakať. Priemerné tempo rastu sa znížilo o polovicu. Švédska mena musela byť devalvovaná päťkrát spolu o 45 percent, aby si priemysel zachoval konkurencieschopnosť. V roku 1990, rok pred vážnou ekonomickou krízou vo Švédsku, sa počet pracovných miest v súkromnom sektore prepadol na úroveň päťdesiatych rokov, no verejný sektor sa v tom istom období rozrástol o viac než 1 milión zamestnancov.

Po tejto systémovej zmene sa hospodárstvo dostalo do ťažkostí. Nevznikali totiž vo veľkom množstve malé a stredné podniky. Spoločnosti, ktoré už existovali, nerástli vďaka vyšším rizikám a nákladom regulácií, ktoré bránili prepúšťaniu pracovníkov. Mimochodom, najvýznamnejšie švédske firmy sú stále tie, ktoré vznikli počas laissez-faire obdobia pred prvou svetovou vojnou. „V roku 2000 len jedna z 50 najväčších firiem vznikla po roku 1970, zatiaľ čo služby, ako vzdelávanie a zdravotná starostlivosť, ktoré sa mohli stať ťahúňom súkromného sektora, boli monopolizované a financované vládou,“ poukázal Norberg.

Kým v USA medzi rokmi 1975 a 2000, narástol príjem na hlavu o 72 percent a v západnej Európe o 64 percent, švédsky príjem narástol len o 43 percent. V roku 1970 bolo Švédsko štvrtou najbohatšou krajinou OECD v kategórii príjem na hlavu. Do roku 2000 spadlo na 14. miesto.

Vytriezvenie a prebudenie

Nakoniec si švédski politici uvedomili obrovské daňové zaťaženie, ktoré dosiahlo svoj vrchol v roku 1994, keď tamojšia vláda prerozdeľovala viac ako dve tretiny národného hospodárstva. Preto vládne výdavky odvtedy postupne klesajú, pričom štát umožnil vstup súkromníkov do niektorých verejných sektorov. „V krajine je v súčasnosti napríklad sprivatizovaná časť zdravotníctva, ktoré funguje na ziskovom princípe, rovnako tak asi štvrtina stredných škôl je poskytovaných súkromníkmi,“ poukázal Vlachynský.

Vďaka zlepšenej kondícii sa Švédsku podarilo prejsť cez poslednú ekonomickú recesiu v roku 2008  bez väčších problémov oproti iným štátom v EÚ. Podľa analytika spoločnosti Capital Markets Lukáša Lóciho veľkú zásluhu na tom má tamojšia centrálna banka, ktorá utiahla menovú politiku. „S ňou sa nespájajú len svetlé okamihy. Riksbank znižovala úrokovú sadzbu s cieľom znížiť náklady domácnostiam na splácanie hypoték. Tento fakt stál ekonomiku pomalší rast aj znižujúcu sa úroveň inflácie,“ priblížil Lóci.  Aj napriek tomuto faktu sa HDP na obyvateľa v súčasnosti nachádza na vyššej úrovni, ako tomu bolo pred krízou a úroveň zamestnanosti sa zlepšuje.

I keď vláda v Štokholme stále prerozdeľuje viac ako iné štáty na svete, nepatrí ku klasickým socialistickým krajinám, kde politici výrazne zasahujú do bežného hospodárskeho života. Dôkazom toho je napríklad ekonomická sloboda. V tomto celosvetovom porovnávaní sa totiž Švédsko už dlhodobo umiestňuje na popredných priečkach.

Martin Odkladal

Aktuality.sk, 26.3.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards