Tvrdé škrty a la Grécko: dane na jachty a vrtuľníky (Finweb)

Cez euroval je to 1,6 miliardy eur, ak zarátame aj program nákupu dlhopisov a najmä pohľadávky v zúčtovacom systéme, tak je naša expozícia 4,2 miliardy eur, čo je 4,2 percenta slovenského HDP, pvedal k téme zadĺženia Grécka 10.6.2015 Martin Vlachynský.

Tvrdé škrty a la Grécko: dane na jachty a vrtuľníky (Finweb)

Gréci ukázali, že dokážu prekvapiť v každom momente. Dlhé mesiace prác na kokteile úsporných opatrení, ktoré majú problémovú krajinu vytrhnúť z mizérie, sa môžu skončiť fiaskom. Ako teda vyzerajú dlho utajované razantné reformy gréckej vlády? Zvyšovanie daní za jachty, helikoptéry či bazény. Vo všeobecnosti: luxus. Ak však niekto čaká ďalšie šetrenie na štátnych zamestnancoch, môže zabudnúť. Nie, namiesto toho prichádza na stôl nové zvyšovanie minimálnej mzdy.

Odhaľuje to 47-stranový dokument, ktorý sa HN podarilo získať z gréckych zdrojov. Ide o reformný plán, ktorý grécky premiér Alexis Tsipras ešte minulý týždeň poslal nemeckej kancelárke Angele Merkelovej a francúzskemu prezidentovi Francoisovi Hollandovi. "Nevidím tam veľký posun oproti minulosti," vyjadril sa nemecký minister financií Wolfgang Shauble.

Konkrétnosti? Zabudnite
To však nie je jediný problém. Ak by hocikto chcel vedieť, kedy chcú jednotlivé opatrenia realizovať, sklame sa. Namiesto dátumov nájde len tri bodky. A koľko na nich získajú? Presné vyčíslenie chýba.

Tsipras sa však na kritiku pozerá inak: plán pred časom označil za "definitívny a realistický".

Faktom však je, že ani Slovensko nie je z návrhu Grékov nadšené. "Napríklad ich plánované príjmy z privatizácie sú príliš optimistické a rozchádzame sa aj v predstave o tom, ako dosiahnuť prebytok rozpočtu," povedal pre HN štátny tajomník ministerstva financií Vazil Hudák.

Zaručené Slovensko
Prípadný krach krajiny sa pritom môže dotknúť aj našich peňaženiek: za grécky dlh ručíme. "Cez euroval je to 1,6 miliardy eur, ak zarátame aj program nákupu dlhopisov a najmä pohľadávky v zúčtovacom systéme, tak je naša expozícia 4,2 miliardy eur, čo je 4,2 percenta slovenského HDP," vyčísľuje analytik INESS Martin Vlachynský. Každý Slovák by sa tak v prípade najhoršieho scenára mohol obávať o takmer 775 eur.

Jozef Ryník

Finweb, 10.6.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards