Slovensko čaká ťažký rok: Hospodársky rast radšej nečakajme (Nový Čas)

Podľa Radovana Ďuranu z INESS by vláda rozhýbala trh práce, odstraňovaním prekážok podnikania a zamestnávania. Ako uviedol dňa 9.2. 2012 pre Nový Čas, ak sa viac ľudí zamestná, ak im rastú platy, dochádza k ekonomickému rastu. Ak mzdy stagnujú, zvyšovanie platov ledva pokryje rast cien, tak ekonomický rast obyčajne stagnuje.

Slovensko čaká ťažký rok: Hospodársky rast radšej nečakajme (Nový Čas)

Slovákov čaká ťažší rok, ako pôvodne predpokladali. Ministerstvo financií odhaduje, že náš hospodársky rast bude vyšší len o 1,1 % HDP.

V rozpočte to bude znamenať výpadok 100 miliónov €, mierne pribudnú nezamestnaní a ľudia budú menej nakupovať. Dôvodom je prehlbujúca sa dlhová a aj hospodárska kríza. Pred piatimi rokmi pritom Slovensko zažilo rekordný rast HDP 10,4 %, malo najmenej nezamestnaných v histórii a považovali nás za hospodárskeho tigra celej Európy. Čo všetko spôsobí menší rast ekonomiky?

Rezort financií vo svojej prognóze znížil odhad hospodárskeho rastu na 1,1 % HDP. Naopak, ceny by mali rásť o 2,8 %, platy budú v tomto roku stagnovať. „Očakávame o niečo pomalší rast ekonomiky. Čo sa týka ostatných ukazovateľov, ktoré sa dotýkajú priamo ľudí, tak sa dá povedať, že zamestnanosť by mala byť stabilizovaná, rast cien výrazne miernejší ako v minulom roku a rásť by mali aj reálne mzdy, teda kúpyschopnosť obyvateľstva. Čiže napriek pomalšiemu rastu by vývoj životnej úrovne mal byť tento rok pozitívnejší ako vlani,“ povedal Martin Jaroš z ministerstva financií.

Podľa analytika Radovana Ďuranu z Iness práve život bežných Slovákov určuje, že dochádza k rastu. „Ak sa viac ľudí zamestná, ak im rastú platy, dochádza k ekonomickému rastu. Ak mzdy stagnujú, zvyšovanie platov ledva pokryje rast cien, tak ekonomický rast obyčajne stagnuje. Zmena prognózy hovorí, že podstatné zvyšovanie miezd sa v tomto roku nedá veľmi očakávať,“ myslí si Ďurana. Nižší rast miezd bude znamenať výpadok v štátnom rozpočte 100 mil. €. Ako by mohla nová vláda rozhýbať trh práce? „Čo najmenej brániť ľuďom v aktivite. Odstraňovať prekážky podnikania a zamestnávania. Znižovať odvodové zaťaženie,“ vidí riešenia Ďurana.

Nový Čas, 9.2. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards