Odvod do druhého piliera sa zrejme nezvýši (TASR)

Ako povedal Radovan Ďurana z INESS pre TASR dňa 15.8. 2012, novela rieši len dočasné problémy prvého piliera, skutočné riešenie odkladá na budúce generácie. Je vysoko pravdepodobné, že budúci dôchodcovia nebudú môcť počítať s tak vysokými dôchodkami, ako tí dnešní. Za zásadný nedostatok procesu reformy penzijného systému považujem skutočnosť, že nebola prezentovaná štúdia dlhodobých dopadov týchto zmien pred rokovaním.

Odvod do druhého piliera sa zrejme nezvýši (TASR)

Je málo pravdepodobné, že príspevok do druhého dôchodkového piliera začne opäť rásť. Parlament ho v piatok minulý týždeň prostredníctvom zákona o sociálnom poistení znížil z 9 na 4 percentá a podľa analytika Slovenskej akadémie vied Vladimíra Baláža nedôjde k postupnému zvyšovaniu príspevku od roku 2017. „Je to síce pekný úmysel a ja mu veľmi fandím, ale som skeptický ohľadne toho, či sa to naplní,“ konštatoval ekonóm.

Vyrovnaný rozpočet

Na základe pozmeňovacieho návrhu Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS), ktorý podporili poslanci vládneho Smeru-SD, sa má príspevok postupne zvyšovať každoročne o 0,25 percenta. Tento proces sa má začať od roku 2017 a potrvá dovtedy, kým príspevok nedosiahne úroveň 6 percent. Podmienkou podpory však bolo znižovanie deficitu a dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu v roku 2016, a práve toto vníma Baláž ako prekážku. „To vidím ako veľmi problematické.“

Možné zvyšovanie odvodov do druhého piliera vníma pozitívne analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS Radovan Ďurana. Zmena však bola na poslednú chvíľu prijatá tak, aby sa dotkla až hospodárenia budúcej vlády, pričom zvyšovanie odvodu bude platiť, len ak ustanovenie parlament nezmení. „Toto ustanovenie bolo prijaté bez prezentovania dlhodobých dosahov.“

Bez masového odlevu

Kvôli zásadným zmenám, ktoré do súkromného penzijného systému priniesla novela zákona o sociálnom poistení, dôjde na päť mesiacov k otvoreniu systému, aby mali sporitelia možnosť z neho vystúpiť. Pôvodne sa mal druhý pilier otvoriť len na tri mesiace, no poslanci Smeru-SD presadili predĺženie lehoty. „Bol už dva razy otvorený a vystúpilo dokopy asi 7 alebo 8 percent ľudí, takže nepredpokladám, že by malo dôjsť k nejakému masovému odlevu,“ dodal Baláž.

TASR

Hospodárske noviny, 15.8. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards