Vláda si naplánovala superdividendu (Sme)
Súčasná vláda zoberie z dividend, ktoré by si inak vyplatili budúce vlády, povedal pre denník sme dňa 16.8.2013 Radovan Ďurana z INESS. Ako ďalej dodal, firmy totiž budú mať nižší zisk, lebo budú bankám platiť úroky z úverov.
Namiesto toho, aby vláda lepšie hospodárila, hľadá podľa ekonómov iné spôsoby, ako znížiť dlh.
BRATISLAVA. Vláda počíta s tým, že ešte v tomto roku získa od firiem, v ktorých má štát majetkové podiely, 400 miliónov eur.
V návrhu rozpočtu na budúci rok, v ktorom o takejto sume hovorí, to nazvala superdividendou.
Odkiaľ chcú peniaze
Peniaze, ktoré takto vláda plánuje získať, jej nepomôžu znížiť deficit. Nemá ísť totiž o klasické dividendy, ktoré vyplácajú firmy zjednodušene povedané z prevádzkového zisku. No môže ich použiť na zníženie dlhu.
„Zdá sa, že vláda nemá ambíciu znižovať dlh tak, že bude lepšie hospodáriť,“ hovorí analytik Tatra banky Juraj Valachy. O tom podľa neho svedčí aj to, že si vláda o rok naplánovala vyšší deficit, ako pôvodne avizovala. No aby sa vyhla tvrdším sankciám podľa dlhovej brzdy, uvažuje aj o takýchto peniazoch.
Ministerstvo financií v piatok neprezradilo, ako sa k sume 400 miliónov eur dorátalo, ani to, od ktorých firiem ju chce získať.
„Ministerstvo rokuje s jednotlivými spoločnosťami, a preto nie je možné sa vyjadrovať k podrobnostiam,“ uviedlo v odpovedi.
Podľa analytika inštitútu INESS Radovana Ďuranu si to vláda zrejme predstavuje tak, že firma s majetkovou účasťou štátu si zoberie úver a akcionári si vyplatia mimoriadne dividendy.
„Súčasná vláda zoberie z dividend, ktoré by si inak vyplatili budúce vlády. Firmy totiž budú mať nižší zisk, lebo budú bankám platiť úroky z úverov,“ hovorí Ďurana.
Podľa niektorých ekonómov by mohlo ísť o peniaze navyše od niektorých energetických firiem.
Vláda pritom ráta s tým, že od SPP získa v tomto roku aj cez klasické dividendy 360 miliónov eur, teda o 60 miliónov viac oproti pôvodným plánom. Mimoriadne valné zhromaždenie plynární má byť na jeseň.
Alebo by sa štát mohol pokúsiť dohodnúť s Telekomom, aby mu vyplatil superdividendu z nerozdelených ziskov z minulých rokov.
Miliarda z predaja majetku
Vláda v rozpočte počíta aj s príjmom vo výške jednej miliardy eur z predaja majetku v roku 2015.
Čo sa má predávať, ministerstvo financií nespresnilo. „Aj v tejto oblasti sa intenzívne diskutuje, a preto nie je možné sa bližšie vyjadrovať,“ uviedlo.
Podľa ekonómov pôjde zrejme o príjem z plánovaného predaja Telekomu.
Marianna Onuferová