Vysoká minimálka škodí trhu práce

Róbert Chovanculiak sa pre Hospodárske noviny vyjadril k výške minimálnej mzdy. 13. 07. 2020.

Vysoká minimálka škodí trhu práce

Prečo 60 percent?

Predstavitelia Smeru aj spolu s odborármi pri zmene zákona argumentovali tým, že nastavenie minimálnej mzdy ako 60 percent priemernej mzdy odporúča samotná Európska komisia. Je síce pravda, že v jednom dokumente sa o tejto úrovni naozaj hovorí, realita je však taká, že ju nedosahuje žiadna európska krajina. Ako upozornil Robert Chovanculiak z INESS, v Únii má najvyššiu minimálnu mzdu Slovinsko, kde dosahuje okolo 54 percent z priemernej mzdy. „Na Slovensku máme tento ukazovateľ takmer 53 percent. My už nemáme kde zvyšovať minimálnu mzdu,“ skonštatoval. Medzinárodný menový fond pritom odporúča úroveň 25 až 50 percent. Okrem toho, ako poukazujú v štúdii analytici IFP, Medzinárodný menový fond na dátach zo strednej a východnej Európy ukazuje, že ak minimálna mzda presiahne 50 percent priemerného zárobku, „začínajú prevládať negatívne efekty, a to najmä na tvorbu nových pracovných miest pre mladých či menej kvalifikovaných pracovníkov“. Podľa súčasného zákona by sme u nás pritom v budúcom roku dosiahli úroveň 57 percent.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards