Výzva na zodpovedné hospodárenie

Televízia TA3 odvysielala rozhovor s analytikom Radovanom Ďuranom o výdavkových limitoch, ktoré majú brzdiť nadmerné míňanie vlády. 

Výzva na zodpovedné hospodárenie

Radovan Ďurana, INESS: 

"Slovensko za svojich 30 rokov existencie nikdy nehospodárilo s prebytkovým alebo vyrovnaným rozpočtom. Vždycky sme skončili v deficite. A náš dlh, ktorý keď sme prijímali dlhovú brzdu, tak sme si vraveli, že sa dostane pod 40 percent HDP, je dnes na úrovni 60 percent HDP. Je to aj kvôli tomu, že za prvé, poslanci dlhovú brzdu neberú až tak veľmi vážne a za druhé preto, že nie sú nútení v dobrých časoch, keď im rastú daňové príjmy, tieto daňové príjmy používať na znižovanie deficitu a na znižovanie dlhu. A teraz bola prijatá nová legislatíva, ktorá určuje limit verejných výdavkov a ten má práve za cieľ toto, to znamená, ak aj vláda zaznamená dodatočné daňové príjmy, tak tým, že má dopredu nastavené maximum, ktoré môže minúť, tak tie daňové príjmy nakoniec znížia deficit."

Celý rozhovor zo dňa 28.2.2023 si môžete pozrieť tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards