Zastropovanie cien energií: Komu uhradia vysoké ceny?

Nový Čas uverejnil vyjadrenia analytika Radovana Ďuranu ku kompenzáciám cien energii. 25.10.2022

Zastropovanie cien energií: Komu uhradia vysoké ceny?

Radovan Ďurana, INESS:

„Táto dotačná súťaž sa v EÚ rozbehla už dávnejšie, bolo len otázkou času, kedy sa pripojí aj slovenská vláda. Slovenský model kopíruje pri firmách v cenách ten český. Napriek tomu, že stropovanie cien ekonómovia neradi vidia, lebo to podporuje rizikové správanie, tak v tejto situácii to asi inou cestou ísť nemôže. Hovoriť o tom, že ak nebude schválený rozpočet na budúci rok, nebude sa môcť pomôcť firmám, je zavádzajúce. Takéto vydierania sú pri schvaľovaní rozpočtov pomerne bežné. Vláda totiž môže rozhodnúť, že zastaví nejaké iné výdavky a pomôže firmám, aj keď bude v provizóriu. A v novom rozpočte neuvažuje vláda so šetrením, takže by som očakával, že predstaví razantné úspory."

Celé vyjadrenie si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards