Ak v parlamente neprejde rozpočet, platy lekárov zaplatia nemocnice

Týždenník Trend zverejnil vysvetlenie analytika Martina Vlachynského, kde vláda bude hľadať financie na platy lekárov. 

Ak v parlamente neprejde rozpočet, platy lekárov zaplatia nemocnice

Ako zhodnotil, peniaze na platy štát môže využiť z takzvanej rezervy, ktorá síce bola pripravená v rozpočte, no nie na tento účel.

Martin Vlachynský, INESS:

"Ďalšou cestou by bolo zvýšenie celkového deficitu. Budúci rok sa opäť spustí mechanizmus dlhovej brzdy, ten sa však spustí s týmito výdavkami, aj bez nich. Rozpočet sa však umelo nafúknuť nedá. Ak by návrh rozpočtu na budúci rok nebol schválený, štát by musel platy lekárov zafinancovať na úkor iných výdavkov. Prakticky to znamená, že by utrpeli iné oblasti. Zákon s novými platovými koeficientmi sa však dá schváliť. Už by to potom nebol problém lekárov, ale ich zamestnávateľov - nemocníc."

Celý článok zo dňa 29.11.2022 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards