Minimálna mzda pôjde nahor, v hre sú desiatky eur navyše. Rozhodnutie padne čoskoro

Týždenník Trend uverejnil komentár analytika Róberta Chovanculiaka k negatívnym dopadom zvyšovania minimálnej mzdy. 

Minimálna mzda pôjde nahor, v hre sú desiatky eur navyše. Rozhodnutie padne čoskoro

Róbert Chovanculiak, INESS: 

"Aktuálnu debatu o minimálnej mzdy je vždy potrebné dať do kontextu. Na Slovensku sme od roku 2014 zažívali rýchly nárast minimálnej mzdy. Rástla výrazne rýchlejšie ako produktivita práce a priemerná mzda. Zavedenie automatu u nás zabetónovalo túto vysokú minimálnu mzdu. Slovensko patrí medzi krajiny s najvyšším podielom minimálnej mzdy na priemernej mzde v krajinách EÚ. Avšak Slovensko je zároveň krajina extrémne nevhodná pre vysokú minimálnu mzdu. Máme vysoké regionálne rozdiely a zároveň mnoho ekonomicky zaostávajúcich okresov. Kombinácia týchto dvoch faktorov spôsobuje, že zvyšovanie minimálnej mzdy na Slovensku prináša negatívne javy v podobe zániku pracovných miest alebo v bránení vzniku nových v chudobnejších okresoch. Výsledkom je, že aj napriek tomu, že priemerná miera nezamestnanosti na Slovensku klesá, stále máme okresy ako Rimavská Sobota, Lučenec alebo Poltár, kde je množstvo ľudí bez práce a chýbajú tam pracovné miesta. Teda opačná situácia než je dnes na západe a severe Slovenska. Že ide o skutočné negatívne dopady minimálnej mzdy ukázala štúdia Inštitútu finančnej politiky, ktorá vypočítala, že každé zvýšenie minimálnej mzdy prinieslo 14 tisíc ľudí bez práce. Pričom väčšina týchto ľudí pochádzala práve z chudobných okresov.

Možnosti vidím predovšetkým v znižovaní daňovo-odvodového zaťaženia práce. To je na Slovensku relatívne vysoké a najrýchlejšie sa v posledných rokoch zvyšovalo paradoxne pre ľudí s najnižšími mzdami. Človek s minimálnou mzdou platil pred 7 rokmi 30 centov na daniach a odvodoch z každého zarobeného eura. Tento rok to už bolo 40 centov. To je radikálne zvýšenie daňovo-odvodového zaťaženia ľudí s nízkymi príjmami. Riešením je napríklad zavedenie odvodovej odpočitateľnej položky zo sociálnych odvodov a jej naviazanie na rast minimálnej mzdy. Keď sa pozrieme na krajiny V4, tak Slovák s minimálnou mzdou zaplatí spomínaných 40 centov zo zarobeného eura, Čech 33,6 centov a Poliak 35,5 centa. Len Maďar zaplatí mierne vyššie dane a odvody ako Slovák a to 41,1 centa."

Celý článok zo dňa 19.7.2023 si môžete prečítať tu.

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards