Náhodní ľudia nemusia robiť nič a dostávajú za to peniaze: Kontroverzný experiment rozdeľuje Slovensko na 2 tábory

Portál Startitup.sk uverejnil hodnotenie analytika Radovana Ďuranu dôsledkov možného zavedenia nepodmieneného základného prijímu. 

Náhodní ľudia nemusia robiť nič a dostávajú za to peniaze: Kontroverzný experiment rozdeľuje Slovensko na 2 tábory

Ako povedal, NZP nie je správna reforma sociálneho systému.

Radovan Ďurana, INESS: 

„Nielen, že je drahá, ale nesie so sebou veľké riziká. NZP eliminuje diskusiu, či človek dáva moc štátu. Štát sa stáva zamestnávateľom každého jednotlivca. S tým je spojené politické riziko. Každé nové voľby budú predstavovať riziko, že politici budú v záujme naháňania voličov radikálne zvyšovať náklady tohto systému. Ďalším rizikom je, že občania sa ľahko môžu stať obeťami pochybných chúťok politikov. Stačí si predstaviť kombináciu čínskeho systému sociálneho ratingu a univerzálneho príjmu. Čítate nesprávne stránky? -5 eur. Ďalší aspekt zavedenia NZP je ten, že garancia príjmu neznamená spokojnosť človeka, ktorý práve nemá príjem zo zamestnania. Práca je omnoho viac ako len zaplatenie základných potrieb. Dáva ľuďom pocit hrdosti a nezávislosti, keď sa dokážu postarať o seba a svoje rodiny, pracovisko poskytuje zmysel pre spoločenstvo so spoločnými cieľmi a zodpovednosťami."

Celý článok zo dňa 30.10.2023 si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards