Mala to byť Kaliňákova pýcha. Realita je však iná (Aktuality.sk)
Aktuality.sk publikovali 25.11.2016 článok zameranú na reformu štátnej správy, ESO, s komentárom Radovana Ďuranu
Ministerstvu vnútra sa v rámci reformy ESO podarilo akurát tak spojiť niektoré úrady pod jednu strechu.
Bola to jediná reforma Ficových dvoch predchádzajúcich vlád. Spájanie a rušenie úradov a verejných organizácií malo priniesť do štátnych kasy úsporu viac ako 700 miliónov eur.
Po troch rokoch v reálnom živote o úspechu reformy ESO sú presvedčení už len na ministerstve vnútra, ktoré malo celý projekt pod palcom. Napríklad v stredu (23.11.) všetky klientské centrá skolabovali pre nefunkčný internet.
Rušenie úradov
Podľa rezortu sa v rámci ESO integrovala miestna štátna správa, v dôsledku čoho došlo k zrušeniu úradov a presunutiu agendy miestnej špecializovanej štátnej správy do štruktúry 72 okresných úradov.
Ďalej rezort zrušil alebo zlúčil viacero príspevkových a rozpočtových organizácií jednotlivých ministerstiev. „Uskutočnila sa aj racionalizácia obslužných činností rezortu vnútra prostredníctvom vytvorených centier podpory na krajskej úrovni,“ priblížil tlačový odbor rezortu vnútra.
Na základe týchto faktov považuje ministerstvo, ktorému šéfuje Robert Kaliňák, celý projekt za úspešný. Navyše ako dodalo, celková úspora pre verejné financie dosiahne do konca tohto roku až viac ako miliardu eur.
Pochybný úspech
Odborníci však o úspešnosti pochybujú. Samotný rezort financií nám nechcel odpovedať na konkrétne otázky ohľadom reformy ESO.
Podľa analytika inštitútu INESS Radovana Ďuranu celý projekt je premeškaná príležitosť, pretože minister Kaliňák mal zdroje, podporu premiéra a väčšinu v parlamente na presadenie potrebných zmien.
Ďurana tvrdí, že nestačilo iba zlúčiť úrady pod jednu strechu. Štát mal v prvom rade prehodnodiť úkony, ktoré musia úradníci vykonávať.
„Častokrát sú úradníci zahltení činnosťami, ktoré robiť musia, ale občan ich nepotrebuje. Výsledkom mohol byť odhadom 10 - 20 percentný pokles počtu zamestnancov, ku ktorému nedošlo,“ povedal Ďurana.
Rady úradníkov sa zväčšujú
Naopak, počet zamestnancov verejnej správy postupne narastá aj po zavedení ESO. Od roku 2013 pracuje vo verejnej správe o zhruba 70 tisíc ľudí naviac. Ďurana však upozornil, že ide o mierne skreslené čísla, keďže po novom sa zarátavajú do tejto kategórie a zamestnanci štátnych firiem.
Avšak jedných dychom dodal, že k nárastu úradníkov došlo. V rozpočtových organizáciách v súčasnosti pracuje o vyše 5 tisíc ľudí viac oproti roku 2013.
Analytik spochybňuje aj čísla o úsporách, ktoré mala priniesť reforma. „Ak aj k nejakej úspore došlo, tak tá bola obyčajne použitá buď na zamestnanie nových zamestnancov, alebo utratená v iných prioritách rezortov,“ dodal.
To je aj jedným z dôvodov, prečo financmajster Peter Kažimír neustále čelí tlaku na zvyšovanie rozpočtov jednotlivých ministerstiev a na zvyšovanie počtu ich zamestnancov, tvrdí Ďurana.
Skutočná zmena
K zmene by došlo vtedy, ak by vládnuce strany vnímali rezorty ako nástroje na poskytovanie verejnej služby. To by ale ministerstvá museli byť ochotné mať pevne stanovené merateľné dlhodobé ciele, ochotné rušiť činnosti a aktivity s minimálnou pridanou hodnotou.
Dnes politici odmietajú tento prístup čo je zrejmé napríklad z ignorovania výstupov odboru Hodnota za peniaze, či neochoty zaviesť pevné výdavkové limity.