Odborník varuje Slovákov: Proti tejto pandémii neexistuje očkovanie a sme takmer najhorší v EÚ

Týždenník Plus 7 dní uverejnil komentár analytika Martina Vlachynského k možnostiam ako zlepšiť stav súvisiaci s nadváhou a obezitou na Slovensku. 

Odborník varuje Slovákov: Proti tejto pandémii neexistuje očkovanie a sme takmer najhorší v EÚ

Martin Vlachynský, INESS: 

„Ponúkajú rôzne paternalistické riešenia v podobe daní z cukru, rôznych povinných označovaní zloženia potravín (napríklad ich kalorická hodnota alebo zloženie produktov priamo na obale), či zakázanie cukrovinkových automatov na školách. Efekt týchto opatrení je však minimálne otázny. Už mnoho rokov majú cigarety a tabakové výrobky na svojich obalov varovanie o škodlivosti fajčenia, no k markantnému zníženiu spotreby tabaku nedošlo. Nadváhu ovplyvňuje mimoriadne komplexná zmes faktorov stravy, pohybu a stresu. Pre ilustráciu, v USA narástla medzi rokmi 1970 – 2010 denná kalorická spotreba o 474 kalórií, no viac ako 90 % z tohto nárastu vedci pripisujú múke, cereálnym produktom a pridanému tuku a nie cukru. Udržiavanie zdravej hmotnosti si vyžaduje nemalú mieru odriekania a utrpenia v podobe fyzickej činnosti. Niektorí ľudia toto utrpenie radšej vymenia za vzdialenejšie utrpenie zničeného zdravia a je ťažké hľadať racionálne objektívne argumenty, ktorými túto subjektívnu voľbu zvrátiť."

Celý článok zo dňa 29.12.2022 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards