Sebe si dopriali... ... na poistencoch šetria
Denník Plus jeden deň uverejnil 12.7.2023 vyjadrenie analytika Martina Vlachynského k hlavným problémom VšZP.
Martin Vlachynský, INESS odpovedá na novinársku otázku:
VšZP je typickým štátnym podnikom so svojimi neefektivitami - silné politické zasahovanie, časté výmeny manažmentu, nejasná "misia". Súkromné podniky majú jasnú motiváciu - dlhodobo zhodnocovať vložený kapitál. To ich motivuje správať sa efektívne. Štátne podniky majú motivácie rôzne a nejasné. spomeňme si na rok 2017, keď VšZP bojovala s ozdravným plánom a premiér Fico vtedy verejným telefonátom zvozil manažment, len preto, aby uspokojil svojich voličov. V takom prostredí majú štátne podniky samozrejme skôr motiváciu plniť krátkodobé politické objednávky. Ale to sa týka štátnych podnikov v akomkoľvek sektore.
Pokiaľ má poisťovňa stále platnú zmluvu s poskytovateľmi, tak nie. Stane sa to, že poisťovňa začne odkladať platby poskytovateľom (nemocniciam, ambulanciám atď.). Takúto situáciu sme tu už mali na prelome tisícročí a bola jednou z motivácii k tzv. Zajacovým reformám. Samozrejme, ak poisťovňa začne odsúvať platby, povedie to druhotnej platobnej neschopnosti poskytovateľov (obzvlášť už tak silne stratových nemocníc) a k postupnému vypovedaniu/neobnoveniu zmlúv. V takom prípade by poskytovatelia od poistencov žiadali priame platby.
Kolaps najväčšej poisťovne by znamenal pre celý sektor totálny chaos a finančnú katastrofu. No pripomínam, že poisťovňa sa potáca vo finančných problémoch už dlhé roky, a má za sebou niekoľko ozdravovaní. Je na čase pýtať, sa, aký zmysel má vlastne štátne vlastníctvo zdravotnej poisťovne. Poistencom to neprináša nič. Definitívnym riešením by bolo rozdelenie poisťovne na dve a následný odpredaj týchto častí. Získané peniaze (ak by sa ale našli kupci) by sa dali v zdravotníctve využiť oveľa lepšie. Mali by sme oveľa konkrenčnejší trh a do systému by nastal prílev nového kapitálu.