Vláda opravuje. Tri vily chce prerobiť za viac než milión eur (Aktuality.sk)

Ak hotely a vily skutočne využíva vláda napríklad počas svojich výjazdov, zariadenia majú podľa svoje opodstatnenie, komentoval vládne budovy dňa 18.8.2013 Radovan Ďurana z INESS:

Vláda opravuje. Tri vily chce prerobiť za viac než milión eur (Aktuality.sk)

BRATISLAVA - Úrad vlády chce investovať viac než milión eur do rekonštrukcie troch vládnych ubytovacích zariadení. Vilu Agra v Trenčianskych Tepliciach chcú opraviť za zhruba 270-tisíc eur, penzión Kamzík v Starom Smokovci za približne 404-tisíc eur a zariadenie v Banskej Bystrici za 413-tisíc eur. Na rekonštrukcie budov, ktoré spravuje úrad vlády, vyhlásili tri verejné obstarávania.

Fasáda starej i novej budovy v Trenčianskych Tepliciach je rozpraskaná a opadáva. Zákazka teda zahŕňa opravu fasády na starej aj novej budove, opravu strechy nad bazénom, rekonštrukciu areálu pred budovou, vybudovanie besiedky, spevnenie plochy a výsadbu zelene.

"Je potrebné presunúť parkovisko k oploteniu, vysadiť zeleň, postaviť besiedku, nový plot, priestor na ležadlá a vymeniť prípojku plynu v areáli," uvádza sa v oznámení o vyhlásení verejného obstarávania.

Penzión Kamzík v Tatrách je národnou kultúrnou pamiatkou, preto je podľa oznámenia o obstarávaní nutné v maximálnej možnej miere zachovať jeho autentický architektonický výraz a detaily a prvky interiéru a exteriéru.

Na budove vymenia strešnú krytinu, zrekonštruujú WC a kúpeľne, okolo pozemku postavia plot a vymenia potrubia pre teplú a studenú vodu. Najnákladnejšia bude oprava budovy v Banskej Bystrici. Ubytovacie zariadenie chcú zatepliť, rekonštruovať kúpeľne a WC a vymeniť elektrické rozvody v celom objekte.

Úrad vlády podľa stránky zrušenej Správy zariadení Úradu vlády SR spravuje okrem týchto troch objektov ešte ďalších šesť účelových zariadení, napríklad v Košiciach, Ždiari, na Štrbskom Plese či v Bratislave.

Bývalé vedenie úradu vlády pred dvoma rokmi informovalo, že všetkých deväť účelových zariadení ročne produkuje stratu viac ako jeden milión eur. V novembri 2011 vláda Ivety Radičovej rozhodla o predaji či prenájme niektorých objektov, nakoniec sa tak nestalo, keďže Radičovej vláda padla. Úrad vlády od utorka neodpovedal na otázky, či sa budú rekonštruovať aj ďalšie zariadenia a aké sú v súčasnosti náklady na ich údržbu.

Analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií (INESS) Radovan Ďurana si myslí, že vláda nedostatočne informuje o využívaní zariadení predstaviteľmi vlády. Ak hotely a vily skutočne využíva vláda napríklad počas svojich výjazdov, zariadenia majú podľa Ďuranu svoje opodstatnenie.

"Ak to však využívajú vládni úradníci a ich rodiny alebo sa to využíva na rôzne školenia, nevidíme význam, aby v čase vysokých deficitov a v čase, keď sa zvyšuje daňové zaťaženie, aby tieto rekreačné zariadenia platili daňoví poplatníci," povedal Ďurana.
 

Aktuality.sk, 18.8.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards