Čo hovoria ekonómovia o rozpočte? V roku 2016 nás čaká veľký skok (Sme)
Ako povedal na margo rozpočtu dňa 18.8.2014 Radovan Ďurana z INESS, súčasná vláda je výborná vo zvyšovaní daní a vymýšľaní jednorazových opatrení. Výdavková konsolidácia slovenské HDP rozhodne nebolí. Navrhovaný schodok klesne o omrvinku nižšie, od roku 2013 len o 76 miliónov eur. Stále sa drží na úrovni dvoch miliárd eu
Pozrite sa, čo povedali ekonómovia o návrhu rozpočtu verejnej správy na rok 2015.
BRATISLAVA. Ministerstvo financií navrhlo v rozpočte na rok 2015 mierne zníženie deficitu – z 2,6 na zhruba 2,5 percenta. Deficit je rozdiel, o ktorý výdavky verejnej správy prevyšujú jej príjmy v pomere k HDP.
Ekonómovia hovoria, že je to málo ambiciózne a v rozpočte im chýbajú opatrenia, ktoré by pomáhali rozpočtu dlhodobo (takzvané štrukturálne opatrenia).
Analytici pripomínajú, že Slovensko sa zaviazalo mať v roku 2017 štrukturálne vyrovnaný rozpočet. To znamená, že po očistení od dočasných vplyvov budeme mať nulový deficit. Európska komisia nám dovolila mať deficit nanajvýš 0,5 percentuálneho bodu.
Rozpočtová rada odhadla, že v tomto roku budeme mať štrukturálny deficit 3,9 percenta. Ministerstvo financií ho odhadlo na 2,2 percenta. Do cieľového stavu máme teda ešte dosť ďaleko.
Čo teda hovoria ekonómovia na návrh rozpočtu na rok 2015?
Juraj Valachy, analytik Tatra banky:
„Pokiaľ ide o tohtoročný deficit - tento cieľ je relatívne pevný a zdá sa, že vláda ho nemá ambíciu meniť. Skôr som zvedavý, ako sa zníži deficit v rokoch 2016 a 2017. To sú kľúčové roky z pohľadu konsolidácie, teda ozdravenia rozpočtu. Bude zaujímavé sledovať, či tam vláda naplánuje opatrenia, ktoré vyzerajú z politického hľadiska nereálne. Do dosiahnutia cieľového stavu je ešte ďaleká cesta a bez zásadných reforiem to nepôjde.“
Radovan Ďurana, analytik INESS:
„Súčasná vláda je výborná vo zvyšovaní daní a vymýšľaní jednorazových opatrení. Výdavková konsolidácia slovenské HDP rozhodne nebolí. Navrhovaný schodok klesne o omrvinku nižšie, od roku 2013 len o 76 miliónov eur. Stále sa drží na úrovni dvoch miliárd eur.“
Ekonóm SAV Vladimír Baláž:
„Rozpočet je málo ambiciózny. Smeruje síce k vyrovnanému rozpočtu, ale len veľmi málo. To mi len potvrdilo, že politika prevážila nad ekonomickými opatreniami. Nič mimoriadne v rozpočte nevidím. Na jednej strane je dobré, že vláda prišla na to, že treba podporovať inovatívne projekty, takzvané start-upy. No ak chceme mať v roku 2017 vyrovnaný rozpočet, ten skok k tomu bude veľmi veľký. Hodia to na krk ďalšej vláde.“
Marianna Onuferová
Sme, 18.8.2014