Zdravotníctvo zachráni viac zisku, nie menej

Denník SME uverejnil komentár analytika Martina Vlachynského k dôležitosti zisku v zdravotníctve. 

Zdravotníctvo zachráni viac zisku, nie menej

Martin Vlachynský, INESS: 

"Čo sa stane, keď sa Walmart stretne s Matkou Terezou? Vznikne sieť nemocníc Narayana Hrudayalaya. Založená v roku 2001 legendárnym indickým kardiológom Devim Shettym spôsobila Narayana revolúciu v poskytovaní kardiologickej starostlivosti v chudobnej Indii. Zložité výkony na srdci dokážu robiť za cenu menej ako dvetisíc dolárov a v jej sieti sa robí 10 až 15 percent všetkých kardiozákrokov v Indii. Nie je to žiadna mäsiareň. Ukazovatele kvality majú lepšie, ako sú štandardy v západnom svete. Sieť spolupracuje s Microsoftom a využíva umelú inteligenciu na predikovanie vývoja pacienta a rýchle rozhodovanie. Lekári majú okamžitý prístup k pacientskym dátam cez telefón, takže môžu robiť virtuálne vizity vrátane jednotiek intenzívnej starostlivosti. Sieť má osemsto centier telemedicíny a vzdelávacie programy pre rodiny pacientov pripravuje Stanfordská univerzita."

Celý komentár zo dňa 3.3.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards