Právo a poriadok v dnešnom svete sú možné aj vďaka podnikateľom (Aktuality)
Aktuality uverejnili preklad článku Edward P. Stringham od INESS. 8.2.2018
Daň z tuku skončila v Dánsku fiaskom
Nový výskum britského Inštitútu pre ekonomické záležitosti (IEA – Institute of Economic Affairs) potvrdzuje, že dane z tuku najviac postihujú najchudobnejších.
Určite najlepší príbeh o dani vôbec
Doslova rozkošný krátky príbeh o daniach a zdaňovaní.
„Postrkovanie“, politiky a "endowment efekt"
Minulý týždeň sa ma Maxim Lott pýtal na názor ohľadom Obamovho „nudge team-u“. Ak by som nebol na dovolenke, povedal by som mu nasledovné:
Problém s demokraciou
Keď ide o politiku, verejnosť je neuvedomelá a chýbajú jej aj tie najzákladnejšie fakty, ktoré by potrebovala na vytvorenie kvalitných úsudkov ohľadom politických záležitostí. Nový prieskum sprostredkovaný agentúrou Ipsos-MORI upozorňuje, ako ďaleko môže táto neuvedomelosť zájsť. Okrem iného prieskum odhalil že:
Prečo neokresať Európsku komisiu?
Online vydanie nemeckého Der Spiegel hovorí o „tajných“ plánoch európskych hláv štátov a vlád zotrvať v princípe „jedna krajina - jeden komisár“ aj napriek zvýšeniu, ktoré príde sjúlovým vstupom Chorvátska.
Európska komisia otočila o 180 stupňov
Prvá zmienka o olivovom oleji pochádza už z 24. storočia pred naším letopočtom. Rimania neskôr zaviedli dôkladné opatrenia na boj s podvodnými praktikami v obchode s olivovým olejom. Na mnohých črepinách amfór (staroveká keramická nádoba) je možné nájsť otlačené nápisy alebo ručne písané štítky, ktoré zaznamenávajú rôzne informácie o produkte: kde bol olej vyrobený, názov výrobcu, hmotnosť a kvalitu oleja, kedy bola amfora zapečatená, meno obchodníka, ktorý tovar doviezol, meno cisárskeho funkcionára, ktorý tieto informácie potvrdil, a pod. Presuňme sa však o pár tisíc rokov dopredu, keď sa EÚ snaží Rimanov tromfnúť (v tomto čase sú už snáď všetci oboznámení s návrhom Komisie zakazujúcim opätovné napĺňanie fľašiek s olivovým olejom a jej následný obrat o 180 stupňov v tomto nariadení).
Ako sa Apple vyhýba plateniu daní
Článok Tima Worstalla z Adam Smith Institute ukazuje, ako sa dá v USA šikovne predísť plateniu daní z príjmu právnických osôb.
Malá vláda verzus korupcia
Korupcia! Slovo, ktoré podkopáva základy činnosti vlády. Spolu s „kauzou Cahuzac“ (nedávna kauza francúzskeho ministra pre rozpočet, ktorý sa podvodmi vyhýbal plateniu daní) je poznačená pochybnosťami a nedôverou celá verejná moc. Jasným a všadeprítomným nebezpečenstvom je nárast nekontrolovateľného populizmu snažiaceho sa zosadiť skorumpovanú vládu. Ale to by nikam neviedlo. Skutočné riešenie zaručujúce slobodu spočíva v zriadení malej vlády a v zavedení princípu subsidiarity, zdôrazňuje vo svojom článku profesor Jacques Garello, prezident Asociácie pre ekonomickú slobodu a sociálny pokrok (ALEPS) a člen predstavenstva Inštitútu hospodárskych a rozpočtových analýz (IREF).
Prečo sa Marx pri kapitalizme mýlil
Prejav Dr. Madsena Pirieho (z Adam Smith Institute), v ktorom vyjadruje svoj nesúhlas s tvrdením: „Karl Marx mal pravdu. Kapitalizmus po roku 2008 sa rozpadáva pod nátlakom jeho vlastných protikladov.“