Ako medici (ne)prichádzajú o ilúzie

V INESS sme v spolupráci so Slovenskou asociáciou študentov medicíny uskutočnili výskum formou kvalitatívnych rozhovorov, vďaka ktorému identifikujeme a popisujeme faktory ovplyvňujúce výber špecializácie slovenskými medikmi a medičkami.

Ako medici (ne)prichádzajú o ilúzie

Lekári a lekárky chýbajú v celom sektore zdravotníctva, v niektorých špecializáciách je však situácia výrazne horšia ako v iných. Medici a medičky si slobodne vyberajú špecializáciu, dnes však neexistuje analýza faktorov, ktoré do tohto procesu na Slovensku vstupujú, a ktoré môžu k nerovnomernej distribúcii prispievať. V kontexte personálneho nedostatku, ktorý sa bude kvôli demografickej zmene v najbližších rokoch ešte zhoršovať, je kľúčové vytvoriť systém efektívne reagujúci na aktuálny dopyt po špecialistoch.

V INESS sme preto v spolupráci so Slovenskou asociáciou študentov medicíny (SloMSA) uskutočnili výskum formou kvalitatívnych rozhovorov, vďaka ktorému identifikujeme a popisujeme faktory ovplyvňujúce výber špecializácie slovenskými medikmi a medičkami.

Čo zaznelo z úst medikov a medičiek

Pýtali sme sa na rôzne okolnosti, ovplyvňujúce rozhodovanie. Dozvedeli sme sa napríklad, že: …kľúčovým obdobím je pre nich záver štúdia,

„Myslím si, že to lámanie chleba […] prišlo po tom piatom ročníku“

… kvalita praktickej výučby je kolísavá a často nedostatočná,

„Ja si myslím, že my by sme mali vedieť v šiestom ročníku aspoň základy toho chirurgického šitia, ale nám to reálne v tej škole nikto neukázal“

… medičky sa ešte stále môžu stretnúť s predsudkami a diskrimináciou,

„spolužiačka […] sa stretla s tým, že nechceli umožniť dievčatám ísť na operačku, kvôli tomu, že sú dievčatá“

… správna stáž…

„po niektorých stážach [sme odišli] z niektorých oddelení s tým že ‚wau, že viem si predstaviť toto aj robiť‘“

… alebo správny lekár môžu byť zlomovým pozitívnym momentom.

a stretol som sa s lekárom, ktorý ma operoval a teda viackrát, tak jeho prístup bol natoľko zaujímavý, […] bol ochotný si so mnou prejsť všetko“

Naše odporúčania

Na základe zistení výskumu sme v INESS pripravili 17 opatrení, napríklad:

  • rozšírenie možností praktickej výučby aj mimo sídiel lekárskych fakúlt,
  • analýza správania zahraničných absolventov a absolventiek slovenských LF v zdravotníckom systéme a vytvorenie podmienok pre ich zotrvanie na Slovensku
  • zavedenie/posilnenie kariérneho poradenstva na LF pre lepšiu informovanosť medikov
  • prijatie a uplatňovanie stratégie na predchádzanie nevhodnému správaniu zo strany zamestnancov a zamestnankýň lekárskych fakúlt, resp. vyvodzovanie dôsledkov

Veríme, že navrhované opatrenia majú potenciál vytvoriť systém, v ktorom nebudú existovať neopodstatnené bariéry vytvárajúce konkurenčnú nevýhodu, a ktorý bude pružnejšie reagovať na budúci vývoj a nedostatky v personálnom stave špecialistov.

Plná verzia štúdie je zadarmo dostupná na tomto odkaze. Opatrenia sa nachádzajú v kratšom policy dokumente, ktorý obsahuje aj zostručnenú verziu štúdie, a ktorý nájdete na tomto odkaze.

blog N, 2.7.2024

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards