Retailové zdravotníctvo bude klopať na dvere
Zaostávanie za dopytom a rastúce náklady sú jedným z problémov, ktoré robia súčasný model zdravotníctva dlhodobo neudržateľné nielen na Slovensku, ale v mnohých ďalších vyspelých krajinách.
Transakčná daň bude stáť zdravotníctvo milióny
Najväčšie vášne v rámci daňového balíčka (bridí sa mi volať ho „konsolidačný“) v zdravotníctve vyvolalo zníženie platového automatu. Z ekonomického pohľadu však ide o jednorazovú udalosť, ktorej dopady budú prinajhoršom veľmi krátkodobé. Trhový tlak potlačí mzdy pri vyjednávaniach s jednotlivými zamestnávateľmi, alebo s vládou zase na ďalší rok.
Továrne na zdravotníkov
Téma nedostatku zdravotníkov sa vo verejných diskusiách už pár rokov objavuje a v dôsledku starnúcej populácie si od nej pravdepodobne ešte dlho neoddýchneme. Dôležitou súčasťou témy je príchod nových zdravotníkov do systému. V minulosti sme už písali o tom, ako sa niektoré krajiny snažia prilákať zahraničných zdravotníkov, v tomto texte sa bližšie pozrieme na schopnosť štátov vychovávať vlastný zdravotnícky personál.
Čo treba, aby „viaczdrojové financovanie“ nebola len fráza
Slovenská lekárska komora (SLK) tradične bývala – diplomaticky napísané – skôr „konzervatívna“, čo sa týka názorov na reformy a policy zmeny vo fungovaní zdravotníctva. No v auguste sme zažili malé prekvapenie. SLK venovala tlačovú besedu téme viaczdrojového financovania zdravotníctva. Hovorili o spoluúčasti pacienta, doplnkovom pripoistení, väčšej finančnej angažovanosti samospráv a rezortu školstva.
Odkiaľ berie Nemecko zdravotné sestry?
Veľa sa na Slovensku hovorí o tom, že nám chýbajú lekári. To je síce pravda, ale ešte akútnejšie nám chýbajú zdravotné sestry, ktorých počet sa znižuje nielen v relatívnych (voči množstvu potrebnej zdravotnej starostlivosti), ale aj v absolútnych číslach.
Prečo rozdeliť a sprivatizovať VšZP: reakcia na B. Schmögnerovú
V nedávnom komentári v Pravde zareagovala pani Schmögnerová na myšlienku rozdeliť a sprivatizovať Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, ku ktorej sa hlásime my, ako aj niektorí ďalší analytici.
Zdravotná sestra cez agentúru?
Zdravotnícki experti a analytici už niekoľko rokov upozorňujú na kritický nedostatok zdravotných sestier.
Ochranné limity sú súčasť systémovej otázky
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou koncom júla publikoval zaujímavé porovnanie „vratiek“ za lieky, ktoré vznikajú na základe ochranných limitov pre poistencov. Tie sú na Slovensku skoro trikrát vyššie, ako v Česku.
Dá sa liečiť zdravie peniazmi?
Je lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý. Výskum nám ukazuje, že tento názov Jakubiskovho filmu je sebanaplňujúci. Bohatí ľudia majú v priemere dlhší a zdravší život ako chudobnejší.
Ako medici (ne)prichádzajú o ilúzie
V INESS sme v spolupráci so Slovenskou asociáciou študentov medicíny uskutočnili výskum formou kvalitatívnych rozhovorov, vďaka ktorému identifikujeme a popisujeme faktory ovplyvňujúce výber špecializácie slovenskými medikmi a medičkami.