Akciová pandémia

Ešte pred pár mesiacmi boli akcie reťazca herných obchodov GameStop typickou obeťou pandémie. Biznis model s kamennými obchodmi trpel už pred ňou, ale zavretie služieb ich poslalo ku dnu. V januári 2021 sa v priebehu pár dní stali najviac obchodovanými akciami na svete.

Akciová pandémia

Čo sa stalo

Nastala súhra viacerých udalostí. Vzhľadom na pomalé otváranie americkej ekonomiky a celkovú skepsu v otázke budúcnosti tejto offline spoločnosti vo svete online retailu viacero investičných fondov stavilo na ďalší pokles ceny týchto akcií a otvorilo k nim krátke pozície. To znamená, že si akcie GameStop (ďalej GME) požičali a následne ich hneď predali. Samo osebe nič výnimočné, deje sa to dnes a denne s tisíckami iných akciových titulov.

Druhou udalosťou je nárast obchodných aplikácií, ako je RobinHood. Táto mobilná aplikácia umožňuje veľmi jednoduchým spôsobom obchodovať akcie bez poplatkov. Ako keby ste niekomu dali like na Instagrame. Len táto jedna aplikácia má minimálne 15 miliónov stiahnutí používateľmi.

Treťou udalosťou je existencia rôznych online komunít. V tomto prípade skupiny WallStreetBets na známom fóre Reddit. Momentálne má už skoro 8 miliónov diskutujúcich, ktorí si v nej vymieňajú investičné tipy. Nie je to úplne typická investičná cháska s kravatou a aktovkou. Sami sa neraz označujú ako „degeneráti“ a svoje kroky na trhu považujú v princípe sa obdobu pokru či blackjacku.

Štvrtým do tanca je súčasná uvoľnená monetárna situácia, keď centrálne banky po svete zaplavujú trh stále väčším množstvom peňazí, ktoré následne zúfalo hľadajú akúkoľvek investičnú príležitosť.

V januári sa tieto udalosti zliali do jednej a spôsobili, že členovia WallStreetBets boli schopní koordinovanými nákupmi vyhnať cenu GME tak vysoko, že viaceré fondy museli začať zatvárať svoje krátke pozície. Zatvoriť pozíciu znamená, že fond musel na trhu kúpiť akciu, ktorú predtým predal, a vrátiť ju tomu, od koho si ju požičal. Z toho pomerne rýchlo vznikol začarovaný kruh – keďže fondy začali skupovať akcie GME, ich cena začala rásť ešte viac a o to viac fondy museli zatvárať krátke pozície a kupovať ešte viac akcií GME. Viaceré fondy v priebehu pár dní kvôli tomu utrpeli straty v miliardách eur. Keďže v snahe rýchlo zohnať peniaze na čoraz drahšie akcie začali predávať „veľké“ tituly ako Amazon, poklesli ceny aj viacerých gigantov. Inde zase investori začali rýchlo „rozoberať“ niektoré ETF fondy, v ktorých sa akcie GME nachádzali.

Z GME sa stal kultúrny fenomén. Mnohí ľudia túto situáciu vnímajú ako víťazstvo malého investora nad finančnými molochmi. Radostný krik prichádza ako od progresívnej ľavice, tak od tvrdých trumpistov.

Medzitým členovia WallStreetBet začali „pumpovať“ ďalšie podobné akcie, napríklad krachujúcej siete kín AMC. Toto malo dosah aj na samotný biznis obchodovanej firmy. AMC zúfalo potrebovala hotovosť, aby nemusela vyhlásiť bankrot. Snažila sa ho získať predajom nových akcií, ale pri cene 2 doláre za kus dokázala v decembri naškriabať len pár stoviek miliónov. Keď cena vyletela o stovky percent, AMC predalo akcie (zároveň mnohí veritelia skonvertovali dlh na akcie) a získalo dosť hotovosti na prežitie roka.

Čo sa stane

Ekonómovia sú veľmi zlí v robení predikcií. Preto sa im snažím vyhýbať. Zároveň sú však ľudia veľmi slabí v spätnom preverovaní toho, čo im ekonómovia tvrdili. Preto si dovolím nasledujúci odsek:

Aj pri súčasnej absurdne vysokej cene je hodnota GME okolo 0,1 % indexu S&P500. Pár fondov zaplakalo, ale Wall Street sa zatiaľ zomrieť nechystá. Nastal však zaujímavý posun paradigmy, nie nepodobný tomu, čo sa udialo vďaka zdieľanej ekonomike napríklad taxikárom. Trhom dosiaľ kraľovali fondy so stovkami miliárd kapitálu a s harvardskými hlavami za počítačmi, pripojenými cez čo najkratší optický kábel priamo na burzu. Drobný investor mal limitne nulový vplyv na dianie. No teraz má v rukách nástroje a naučil sa ich aj používať.

Lenže akcia plodí reakciu. Inštitucionálni investori isto nebudú len tak so založenými rukami pozerať, ako im miznú miliardy, ale zapracujú novú realitu do svojich modelov. Wall Street čaká skôr evolúcia než revolúcia. Ale aj keby to bola revolúcia, akciový trh sa naučí žiť tiež v novej realite.

Ak ma niečo znepokojuje, tak je to ľahkosť, s akou sa teraz drobní investori vrhajú do akciového gamblingu. To, čo sme videli v podobe „pumpovania“ takzvaných „shitcoinov“ (bezvýznamných kryptomien vytvorených len s cieľom zarobiť na špekulatívnom raste ich ceny), na kryptoburzách pred pár rokmi sa do istej miery vrátilo, avšak v mnohonásobnej podobe a do hry sa zapájajú aj veľkí hráči.

Keď človek-milión dostane chuť vo veľkom „trejdovať“ svoje úspory, treba sa mať vždy na pozore.

Postoj, 2.2.2021

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards