Biznifikujme boj proti Covidu

Keď čítate tento komentár, je už po prvom celonárodnom testovaní. Už viete, či to celé skončilo ako logistický úspech, alebo to bolo zlyhanie, o ktorom sa bude ešte roky hovoriť.

Biznifikujme boj proti Covidu

Ak si odmyslíme šušťanie s papiermi a silový prístup v podobe zatvárania hraníc, karantén v Gabčíkove a lockdownov, je toto testovanie jedinou reálnou vládnou protiakciou za ostatných osem mesiacov. Keby som ja bol šéfko, logisticky to spravím úplne inak (viac rozťahané v čase a po regiónoch, viac na „prirodzených“ zhromaždiskách ako sú pracoviská, viac dobrovoľné...), ale budiž, ja šéfko nie som.

Ale jednu kritiku si neodpustím. Týka sa nielen testovania, ale vlastne celého prístupu ku pandémii. Politici stále častejšie sľubujú, že sa postarajú o naše zdravie, vzdelanie, dôchodky. Že zabezpečia, aby chodila pošta, železnice a tiekla voda. Zároveň tým ukazujú, že tuto nie je priestor pre „biznis“. Sú to príliš vznešené domény, aby ich pošpinili slová ako „trh“ či „zisk“.

A je to obrovská škoda. Podnikateľské objavovanie je obrovskou hnacou silou aplikovaného pokroku. Ziskový manažment je najefektívnejším spôsobom, ako z obmedzených zdrojov dostať maximum úžitku. Štát má výhodu v schopnosti aplikovať silu, súkromný sektor má výhodu v rýchlosti. Boj proti Covidu treba komodifikovať, alebo ako radšej vravím, „biznifikovať“. Biznifikácia pritom nemusí znamenať len luxusné marže, ako vidíme na dodávkach verejnému sektoru. Biznifkácia je aj vytvorenie priestoru na znižovanie nákladov pandémie, ako ukazuje proaktívne testovanie. Mnohé firmy využívajú PCR alebo antigénové testy už týždne. Veľká väčšina zamestnávateľov, zamestnancov, občanov nemá záujem svojou činnosťou prispievať k pandémii. Štát by mal hľadať spôsoby, ako maximálne využiť podanú ruku súkromného sektora.

Teraz vidíme skôr opak. Štát odmieta akceptovať testovanie, ktoré si dobrovoľne organizujú firmy, alebo testovanie na súkromných klinikách. Nevidíme žiaden plán, ako zapojiť súkromný sektor do oficiálnych postupov v nasledujúcich týždňoch. Pritom je jasné, že ani v prípade úspechu nebude „vylodenie v Normandii“ stačiť na kontrolu pandémie na Slovensku.

Miesto stanovenia jediného správneho postupu by bolo lepšie otvoriť dvere všetkým aktivitám a nápadom. Vytvoriť regulačný rámec, v ktorom by bolo možné rýchlo certifikovať rôzne spôsoby dokazovania negativity. Chýbajúce bumážky už zabránili posilniť trasovanie, či zubárom prispieť k testovaniu. Premýšľať skôr nad incentívami, nie príkazmi. Máme tu tisíce všeobecných lekárov, lekární, veľkých zamestnávateľov, laboratórií, nákupné centrá, miesta kam smerujú kvantá ľudí, a ktoré sa môžu stať efektívnymi piliermi boja proti Covidu. Stačí z toho nechať spraviť podnikateľskú príležitosť.

HN, 2.11.2020

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards