Ekonomické myslenie v novom roku
Pár dní pre Štedrým dňom som sedel v jednej z bratislavských kaviarní na Hviezdoslavovom námestí. Keď mi na stole pristála šálka s ohriatou vodou a troma lístkami mäty, musel som si aj ja pripomenúť, za čo vlastne platím tie štyri eurá a päťdesiat centov.
Šikovne to nedávno na sociálnej sieti vysvetlil známy český ekonóm Petr Bartoň. Nie, v kaviarni, krčme či reštaurácií neplatíte cenu vstupných surovín s prirážkou, aj keď vám sedliacky rozum kričí, že áno a núti vás podvedome takéto kalkulácie robiť. Platíte za to, že si na hodinku prenajmete stôl so stoličkami a troch ľudí k tomu. Platíte za to, že tam miesto tej kaviarne nie je byt, kancelária, alebo parkovisko.
Toto nazývame ekonomickým myslením. Je presným opakom sedliackeho rozumu. Ten funguje na princípoch indukcie a vyvinul sa pozorovaním našej životnej bubliny a jednotlivých skúseností vyvodzuje hlbšie závery. Nie že by nebol užitočný, veď je na ňom postavená veľká časť nášho každodenného konania.
No sedliacky rozum je to, čo nám hovorí, že Zem je plochá. Až zákony matematiky a fyziky nám pomohli pochopiť, že to tak nie je. Podobne ekonomické myslenie na základe všeobecných princípov dopytu, ponuky a ďalších ekonomických modelov vysvetľuje každodenné ekonomické situácie, ako je cenotvorba mätového čaju.
Ekonomické myslenie musí pracovať s modelom sveta, ktorý má niekoľko dôležitých parametrov. Je to svet, v ktorom sú zdroje v každom časovom bode obmedzené. Tieto zdroje majú zároveň rôzne použitie a tieto použitia so sebou navzájom súperia. A o vhodnosti použitia rozhodujú túžby jednotlivcov, ktoré sa v čase a priestore menia.
Sedliacky rozum nám povie, že rast cien obalamutíme zákazom rastu cien. Spojí si lásku k deťom s plošnou pastelkovou sociálnou dávkou. Tvrdí nám, že rozbité okno zvyšuje blahobyt, pretože ho treba zaskliť. Nedostatok peňazí vyrieši ich vytlačením a nízke mzdy zavedením zákona o minimálnej mzde.
Ekonomické myslenie nám ponúka vysvetlenia, ktoré nášmu sedliackemu rozumu odporujú. Väčšina z nás však časom prijala vedecké vysvetlenia meteorologických javov, ľudského tela, či pohybu hviezd. Ekonomické poznanie odoláva všeobecnému prijatiu. Je to aj tým, že na rozdiel od búrok a pohybu Saturnu je ekonomika pevne spätá s politikou. A politickí šamani nás chcú utvrdzovať v tom, že oni sú tí jediní zariekavači inflácie, či privolávači blahobytu. Buďme k nim preto v novom roku kritickejší. Ekonomické myslenie nám v tom pomôže.