Je bankrot Slovenska reálna možnosť?

Aktuálny sociálny balíček za viac ako miliardu definitívne potvrdil, že táto vláda ide vo verejných financiách kamikadze systém.

Je bankrot Slovenska reálna možnosť?

Veď peniaze „ležia na chodníku“ (hoci už dnes máme sadzbu korporátnej dane najvyššiu v celej východnej Európe), tak aký problém. Pritom už pred balíčkom malo Slovensko najhoršiu dlhodobú udržateľnosť verejných financií v EÚ. Kým v roku 2012 sa na daniach a odvodoch vybralo necelých 24 miliárd eur, v roku 2021 to bolo 40 miliárd eur. O 16 miliárd eur na míňanie viac. Za to si kúpite takmer tri jadrové elektrárne. Každý rok.

Hoci príjmy rástli, deficity nezmizli. Keď boli dobré časy, politici rozdávali pod heslom „podelíme sa!“. Keď boli zlé časy, politici rozdávali pod heslom „pomáhame!“. Slovenské verejné financie tak vo svojej 30-ročnej histórii nikdy nevideli rozpočtový prebytok.

Prvý príznak, že s tým naším verejným dlhom nemusí ísť navždy všetko hladko, sa zjavil na jar 2020. Prudký rozbeh pandémie vystrašil investorov a Slovensko malo pár týždňov problém predať akýkoľvek dlh. Situácia sa však rýchlo upokojila a dlh sa zase dal predať v ľubovoľnom množstve a so smiešnym úrokom. No prišla druhá rana. Roky zaplavovania trhov peniazmi z kvantitatívneho uvoľňovania sa skombinovali s pandemickým rozdávaním vrtuľníkových peňazí a vo svete sa začala rozbiehať seriózna inflácia.

Kým ECB váha, dlhopisové trhy reagujú. V decembri 2021 boli investori ochotní zaplatiť záporný úrok -0,35 % za 10-ročný nemecký dlhopis, dnes už požadujú kladný úrok 1 %. Taliani platili 0,5 %, dnes  3 %. Slovenský 10-ročný dlhopis z polovice mája mal priemerný výnos 1,8 %, pričom ešte v januári to bolo 0,24 %.

Dôvod k panike to nie je. Slovenský dlh je relatívne natiahnutý, s priemernou maturitou 8 rokov. Aj prudší nárast úrokov by v najbližších rokoch znamenal zvýšené náklady v únosných rádoch stoviek miliónov eur. Záujem investorov o náš dlh je aj preto, lebo slovenská ekonomika je previazaná s nemeckou – v dobrom aj zlom.

No k nadpisu tohto komentára sa znova vrátime o dva či tri roky. Bankrot zatiaľ nehrozí, no končia sa časy „ľubovoľných“ deficitov. Nová vláda, nech už bude akákoľvek, bude musieť mať verejné financie ako absolútnu prioritu. Znamená to vyškrtať viacero položiek z mnohých desiatok opatrení piatich, či šiestich doterajších „sociálnych balíčkov“. Obávam sa ale, že zostaviť takú vládu Slovensko nedokáže, sociálny systém je politicky nedotknuteľný. A tieto škrty budeme nakoniec robiť pod dohľadom Medzinárodného menového fondu.

HN, 6.6.2022

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards