Poznáme najlepších mladých ekonómov na Slovensku

Ekonomická olympiáda už tretí rok po sebe prilákala množstvo ekonomických talentov. Opäť sa zapojili šikovní mladí stredoškoláci, ktorí, ako sami uvádzajú, chcú ekonómii lepšie rozumieť, lebo ovplyvňuje ich každodenné životy.  

Poznáme najlepších mladých ekonómov na Slovensku

V stredu, 9. septembra 2020 sa na pôde Ekonomickej univerzity v Bratislave konalo celoslovenské finále olympiády. Projekt zameraný na zlepšenie ekonomickej a finančnej gramotnosti stredoškolákov organizuje INESS – Inštitút ekonomických a spoločenských analýz, v spolupráci s českým Institutem ekonomického vzdělávání (INEV).

 

Finále bolo len vyústením celého priebehu Ekonomickej olympiády, ktorý stredoškoláci podstúpili. Ako prvé absolvovali školské kolo, v ktorom bolo zapojených neuveriteľných 6 500  stredoškolákov, o 1 200 viac ako v predošlom roku. Nasledovali písomné krajské kolá, do ktorých postúpilo vyše 500 súťažiacich. Po vyhodnotení testov sme dostali mená 50 finalistov z celého Slovenska, ktorí preukázali najlepší ekonomický prehľad a analytické myslenie. Úlohy v celoslovenskom kole sa zameriavali na aktuálne a praktické ekonomické problémy. Súťažiaci analyzovali dopady možného cenového stropu na predaj dezinfekčných prostriedkov, argumentovali, ako môžu americké clá ovplyvniť medzinárodný obchod a vypočítali, ako sa zmenia tržby v maloobchode, keď sa spotrebitelia počas pandémie zamerajú na iný druh tovaru. 

Desiatka študentov s najlepšími výsledkami z písomného testu postúpila do ústneho kola, v ktorom študenti svoje vedomosti obhajovali pred odbornou porotou. Členmi odbornej poroty boli odborníci z akademickej obce, súkromného a neziskového sektora: doc. Ing. Mgr. Zuzana Juhászová, PhD. (Ekonomická univerzita v Bratislave), Ing. Daniela Danková (Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici), Ing. Štefan Máj (Nadácia Slovenskej sporiteľne), Mgr. Radovan Ďurana (INESS) a Mgr. Martin Šuster PhD. (Národná banka Slovenska).

Riaditeľka Ekonomickej olympiády, Monika Budzák: „Sme veľmi radi, že napriek nepriaznivej situácii vyvolanej pandémiou COVID-19 sa finále Ekonomickej olympiády konalo aj napriek obmedzeniam v pôvodnom   formáte. Ukázalo sa, že aj účastníci si pochvaľujú prezenčné podujatie a sprievodný program.“

Finále sprevádzal aj pútavý program, ktorý organizátori pre účastníkov a ich pedagógov pripravili. Vo svojej prednáške „Verejné financie v čase koronakrízy“, predstavil analytik INESS Radovan Ďurana základné čísla zo sveta verejných financií. Súčasťou popoludňajšieho programu bola prednáška Roberta Chovanculiaka, autora knihy „Pokrok bez povolenia – Ako zdieľaná ekonomika, crowdfunding a kryptomeny menia svet“.

„Podujatie bolo zorganizované profesionálne, atmosféra bola príjemná, testovanie bolo určite na vysokej úrovni. Otázky boli kladené zaujímavo a nekonvenčne. Celkový zážitok z tejto olympiády je super“- odkázal súťažiaci v hodnotiacom dotazníku.

V závere podujatia sme vyhlásili konečné poradie desiatky najlepších mladých ekonómov a ekonómiek Slovenska. Tretie miesto zaujal Richard Klimko z SPŠ elektrotechnickej na Plzenskej ulici v Prešove, druhé miesto Samuel Mihalčík z Bilingválneho gymnázia M. Hodžu v Sučanoch a absolútnym víťazom tretieho ročníka Ekonomickej olympiády sa stal Martin Albert Gbúr z Gymnázia Poštová v Košiciach. Súťažiacim gratulovali organizátori, partneri projektu a tiež členovia Odbornej rady Ekonomickej olympiády. Trojica najúspešnejších súťažiacich sa vďaka sponzorom môže navyše tešiť z hodnotných cien ako čítačka elektronických kníh (3. miesto), mobilný telefón (2. miesto) a laptop (1. miesto).

„Ekonómia a politika ovplyvňuje naše každodenné životy, od rána, keď vstaneme až po večer, keď ideme spať, lebo pracujeme, nakupujeme, platíme dane. Preto by sme to nemali brať na ľahkú váhu“ - odkázal Richard Klimko, finalista tohtoročnej olympiády.

Napriek stále nedostatočnému ekonomickému vzdelávaniu olympiáda ukazuje, že na Slovensku máme množstvo výnimočných talentov a súťaži sa darí budiť záujem o ekonómiu. Veríme, že aj v priebehu štvrtého ročníka Ekonomickej olympiády sa podarí nadchnúť tisícky stredoškolákov a pomôcť k zlepšeniu ekonomickej gramotnosti Slovákov a Sloveniek.
 

Ekonomickú olympiádu by sme nemohli organizovať bez podpory našich partnerov: Slovenská banková asociácia, Nadácia Slovenskej sporiteľne, Nadácia Tatra banky, Nadácia EPH, Martinus, týždenník Trend, Slovenská ekonomická spoločnosť, Institut ekonomického vzdělávání (INEV)Ekonomická univerzita v BratislaveFakulta Managementu Univerzity KomenskéhoFakulta sociálnych vied UCM v TrnaveFakulta sociálno-ekonomických vzťahovFakulta ekonomiky a manažmentu SPU v NitreEkonomická fakulta Univerzity Mateja Bela v Banskej BystriciFakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov, UNIZAFakulta Manažmentu PUEkonomická fakulta, TUKE  a CEVRO Institut.

Za fotodokumentáciu ďakujeme Barbara Koll: 


Finalisti, organizátori, pedagógovia a partneri Ekonomickej olympiády. 


Súťažiaci počas písomného testu. 

Traja finalisti celoslovenského kola Ekonomickej olympiády (zľava): Samuel Mihalčík (2.miesto), Martin Albert Gbúr (1. miesto) a Richard Klimko (3.miesto). 

Radovan Ďurana počas rpednášky pre pedagógov. 
 

Súťažiaca počas písomného kola Ekonomickej olympiády. 

10 finalisti postupujúci do ústneho kola. 
 


Samuel Mihalčík (2.miesto) počas písania testu celoslovenského finále Ekonomickej olympiády 2019/2020.

Súťažiaci počas otvorenia olympiády. 

Sprevadzajúci pedagógovia. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards