Sme zdanili

Prístup „vyššími daňami k prosperite a nízkemu deficitu verejných financií“ nefunguje. V roku 2013 vláda zodvodnila dohody, zvýšila dane živnostníkom, daň z príjmu právnických osôb predbehla všetky postkomunistické a mnohé západné krajiny.

Sme zdanili

Geniálny nápad zvyšovať dane v čase prehlbujúcej sa recesie v eurozóne, klesajúcej domácej spotreby a vysokej nezamestnanosti prináša svoje ovocie. HDP už v  2013 nemá rásť tempom 2,1 % očakávaných na jeseň 2012 a dokonca ani o 1,2 %, čo bol odhad z januára tohto roku. Aktuálna prognóza ministerstva zrezala rast o  ďalšiu viac než polovicu na 0,5 %. Hroziaca recesia neteší ministra, ktorý teraz nervózne po chodbách hľadá miliardu na to, aby Slovensko splnilo  fiškálne  zadanie z Bruselu, ale aj domáce úlohy z rozpočtovej zodpovednosti.  A v snahe odpútať pozornosť od vlastných zlyhaní osočuje samosprávy, ktoré na rozdiel od štátu ešte minulý rok ako celok hospodárili v pokrízovej ekonomickej agónii s prebytkom.

Za dusením súkromníkov boli vyhlásenia, že na šetrenie nie je čas alebo dokonca že sa šetriť už ani poriadne nedá. Naozaj absurdný predpoklad v krajine, kde milionári poberajú prídavky na deti, premiér rozdáva peniaze na štadióny a právnici fakturujú ministerstvám sumy, dosahujúce štátom i tak prehraté odškodné.  Ale jednorazovky na oblbnutie voliča typu vyplienenia druhého piliera či predaja štátnej ropy sa už míňajú. Vláda sa potom, ako pridusila ekonomiku, nakoniec šetreniu nevyhne. Bude tak aj vlk hladný, aj koza mŕtva. Prvé lastovičky šetrenia v sociálnom systéme ešte premiér zostrelil, pričom nabíjať pomáhala aj „pravicová“ opozícia. No nenechajte sa pomýliť, práve tu je poklad zakopaný.

Litovci chybu radikálneho zvýšenia daní v malej otvorenej ekonomike, vytrestaní recesiou a nižším výberom, korigovali za menej než jeden rok.  Slovenskí politici sa ale radi učia z vlastných chýb. Uvidíme koľko im to bude trvať a akú cenu za to my zaplatíme.
 

Sme, 14.7.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards