Týždeň s INESS 58

Vážení priatelia, piatok je tu opäť s nami a my sme radi, že vám aj tento týždeň môžeme priniesť aktuality posledného týždňa.

Dnes sa dočítate, aký vplyv má európsky jednotný trh na Slovensko a pozornosť v dnešnom vydaní newslettera venujeme hlavne téme dôchodkov, pričom zistíte, či si na ne budeme sporiť pomocou výstavby diaľnic.
 

Prajeme vám podnetné čítanie a pohodový víkend!

Týždeň s INESS 58

 


Slovensko patrí medzi štáty, ktoré z jednotného trhu EÚ profitujú najviac

Náš analytik Radovan Ďurana v rozhovore pre Forbes vysvetľuje, ako sa prístup na jednotný európsky trh premietol do spotreby slovenských domácností, prečo má telco operátor v USA sto miliónov klientov, no v Európe päť miliónov a prečo čínske a americké firmy skôr kúpia európsky biznis ako naopak.

Prečítať článok


Sila trhu - Ako posilniť jednotný trh EÚ na ďalších 30 rokov

INESS je súčasťou európskej siete ekonomických think tankov Epicenter network. V rámci tejto spolupráce bola predstavená nová publikácia „Market Force - Revitalising the Single Market for the next 30 years“, ktorá sa venuje významu jednotného trhu EÚ v strednej a východnej Európe, prekážkam jeho rozvoju a návrhom na zlepšenie.

Štúdiu v slovenskom jazyku nájdete tu.
 

Viac...


Čierna diera: Budeme si na dôchodky sporiť pomocou výstavby diaľnic?

Aktuálne je v druhom pilieri pätnásť miliárd eur. Premiér Robert Fico položil verejne otázku, prečo by tieto peniaze mali končiť na amerických trhoch. On by ich chcel investovať napríklad do diaľnic. Viac sa na tému druhého piliera sa vyjadril Radovan Ďurana v rozhovore pre Plus 7 dní.

Keď niekto takto argumentuje, tak veľmi šikovne ignoruje skutočnosť, že v prvom pilieri je obrovská diera. V roku 2050 tá diera bude mať päť percent HDP, čo je viac, ako je celý rozpočet ministerstva práce. Prvý pilier veľmi pravdepodobne bude znižovať hodnotu dôchodkov a predlžovať vek odchodu do dôchodku, lebo tam bude taká sekera, ktorú si pri našom zadlžení nemôžeme dovoliť."


Keď gazdinky kradnú milióny

Chápeme argument, že žijeme v spoločnosti s rozsiahlym štátom, ktorý je financovaný aj daňami z príjmu. Zároveň ale tvrdíme, že daňový systém musí nechať ľuďom priestor na dýchanie. Nie je príjemné žiť v spoločnosti, kde chce štát pod lupou skúmať, kontrolovať, regulovať, zdaňovať a sankcionovať každú jednu aktivitu. Takýto systém zoberie ľuďom možnosť nielen prilepšiť si finančne, ale aj „hrať sa“ na  podnikanie.

Viac v komentári pre HN:

Viac...


Bude na dôchodky?

Posledné kolečko k dôchodkom - Radovan Ďurana v podcaste Milana Dubca. Čo (ne)čakať od dôchodkového systému, a prečo nám záleží na osobnej slobode.

Celý rozhovor nájdete tu.


Lenin, verejné záchody zo zlata a socializmus

„O cenách v obchodoch rozhodujú podnikatelia, oni píšu čísla na cenovky tovarov!“. Takéto niečo môže zaznieť len z úst človeka, ktorý nikdy nič nepredával. Predstavte si, že chcete predať svoj starší telefón. V procese vypĺňania kolónky „cena“ na Bazoši to nie ste vy, kto určuje jej výšku. Cena vyrastie pred vašimi očami z podhubia všetkých ostatných predávajúcich a záujmu kupujúcich. Z ponuky a dopytu.

Viac sa dočítate v článku Róberta Chovanculiaka


Prednáška Ceny štátu

Prednáška Ceny štátu sa uskutočnila v pondelok 6. 5. 2024. Zúčastnilo sa na nej viac ako 100 študentov v Kysuckom Novom Meste na Strednej priemyselnej škole informačných technológií. Študenti sa mohli dozvedieť bližšie informácie o fungovaní verejných financií na Slovensku a bližšie tak porozumieť ekonomickým problematikám v štáte.

Zistiť viac o projekte Cena štátu.



Kúpiť knihu INESS


V prípade, že by ste nás chceli podporiť, urobiť tak môžete tu:

Chcem podporiť INESS

 

Tešíme sa na vás aj na našej FB fanstránke, Instagrame, LinkedIn fanstránke, Twitteri, TikToku či na YouTube kanáli.

Chcem odberať newsletter.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards