Je to ešte regulovanie alebo už šikanovanie?
Slovenskí podnikatelia sa sťažujú na neustále nové byrokratické požiadavky, ktoré im sťažujú podnikanie. Hoci vláda opakovane sľubuje, že zjednoduší a sprehľadní spleť zákonov a predpisov, výsledky sú zatiaľ skromné.
Nie sme dokonalí, ale s hypotékami pomáhať vieme
Nemenovaná strana snáď prepáči parafrázu jej sloganu, ale naozaj ním trafili predvolebného ducha. S blížiacim sa dňom volieb sú všetci hotoví pomáhať, ako keď skaut zazrie starenku pri prechode.
Politika nie je dobrý nástroj, ako riešiť problémy
Niekedy je politika nevyhnutným nástrojom riešenia spoločenských problémov. Ale stále je potrebné mať na pamäti, že politika je zlým nástrojom. Nevyhnutnou sa stáva len vtedy, keď je tým najmenej zlým riešením.
eFaktúra a ruskí špióni
Česká vláda v marci 2022 navrhla zrušenie Elektronické evidence tržieb, neschválne známeho EET. Jeden zo symbolov politiky vlády Andreja Babiša by mal definitiívne skončiť v roku 2023, ak sa zmenu podarí presadiť v parlamente. Fialova vláda zrušenie odôvodnila zbytočnou byrokraciou pre podnikateľov a vysokými prevádzkovými nákladmi systému.
Akceptovanie bizarného
Človek je tvor pomerne tvárny. Možno aj tejto vlastnosti vďačí za to, že je dnes pánom tvorstva. Pomohlo to aj počas pandémie, keď sa rúško stalo bežnejšie ako ponožky a osobná zóna jedinca behom chvíle prerástla aj mongolský stepný štandard.
Väzni v regulačnom bludisku
Je len málo sektorov v ekonomike, ktoré sú tak regulované štátom ako poľnohospodárstvo. Neplatí to len na Slovensku, ale aj v mnohých iných krajinách. Keď sa farmám nedarí, napríklad kvôli suchu, štát im musí pomôcť. Ak sa im darí dobre a vypestujú priveľa, štátne zásahy sú vraj nutné, aby ich nízke ceny nezruinovali. Finančná či „regulačná“ pomoc od štátu sa aj počas koronakrízy cituje ako jediná cesta pre konkurencieschopné poľnohospodárstvo. V skutočnosti sme sa však prehupli do komplikovaného byrokratického systému, ktorý sa stále mení a stále nie je dosť dobrý. A nie sme v tom sami.
Regulácia nájomného: Ako škodí trhu s bývaním, ekonomike a spoločnosti
O regulácii nájomného sa diskutuje v mestách ako Berlín, Londýn a New York.
Švédsko zaviedlo túto reguláciu už v roku 1942. Existuje najmenej deväť dôvodov, prečo by mal švédsky príklad slúžiť ako výstraha pre ostatné krajiny.
Vojna bez víťaza
Parlamentom prešiel zákon o neprimeraných podmienkach v obchodnom styku s potravinami. Ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré čoraz viac fušuje do podnikateľského prostredia, si môže prirátať ďalší zárez vo svojej križiackej výprave voči obchodníkom. Za zákon hlasovalo aj pomerne veľa opozičných poslancov. Za zákon, ktorý ublíži obchodníkom, spotrebiteľom a v dlhom období aj samotným slovenským výrobcom a poľnohospodárom.