Dedičstvo koronakrízy

Najskôr pandémiu ignorovali alebo zľahčovali, potom prešli do maniackej hyperaktivity a nakoniec nútili všetkých okolo seba zvyknúť si na nový „normál“. Takto by sa dala zhrnúť reakcia väčšiny politikov počas poslednej kovidovej pandémie.

Dedičstvo koronakrízy

KNIHU si môžete ZAKÚPIŤ tu!

INESS spojil 10 autorov zo Slovenska a Česka, aby poskytli svoj pohľad na zaujímavé ekonomické a spoločenské aspekty krízy spojenej s pandémiou koronavírusu. V knihe Dedičsto koronakrízy sa napríklad dozviete, ako:

  • zlepšiť proces schvaľovania liekov,
  • krotiť domýšľavých expertov,
  • lepšie nakupovať vakcíny,
  • vytvárať paralelné spoločenstvá,
  • pracovať cez internet,
  • využívať trh a podnikateľov v boji s vírusom, alebo
  • nezneužívať centrálnu banku.

  1. Ukážka z knihy: Biopolitika – komu patrí naše zdravie?
  2. Ukážka z knihy: Ako sa stratili pravé kiahne
  3. Ukážka z knihy: Práca cez internet, to nie je len práca na internete

Chcete vedieť viac o autoroch knihy a jej obsahu? Vypočujte si tento podcast!

 

O autoroch

Richard Ďurana, Ph.D. je spoluzakladateľom INESS. Od jeho založenia v roku 2006 je aj jeho riaditeľom. Venuje sa hospodárskej politike a duševnému vlastníctvu. Vyštudoval organickú chémiu na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, titul Ph.D. v odbore biochémia získal na Slovenskej akadémii vied, kde ako vedecký pracovník vyvíjal vakcíny. Vo voľnom čase komponuje hudbu a píše texty pre svoju kapelu Space Recorder a tiež svoju sólovú tvorbu.

Petr Špecián, Ph.D. působí na Univerzitě Karlově a Vysoké škole ekonomické v Praze. Zajímá se o témata na pomezí ekonomie a filozofie. V současnosti píše hlavně o významu omezené racionality pro politickou teorii, nebo roli expertů v demokratické společnosti. Učí mimo jiné mikroekonomii, ekonomii veřejného sektoru a filozofii společenských věd.

Juraj Bednár je podnikateľ a zakladateľ Paralelnej Polis, Hacktrophy, Tedsig a iných projektov v oblasti kryptomien, informačných technológií a podobne. Je bojovníkom proti špecializácii a jeho najsilnejšia stránka je prepájanie rôznych oblastí. Je autorom kníh Hackni sa, Veľký reštart a Kryptomeny - platobná sieť Internetu. V oblasti IT bezpečnosti, ale aj vo svojej knihe Veľký reštart sa venuje riziku, čiernym labutiam, adaptabilite a volatilite.

Doc. Marek Hudík, Ph.D. působí na Podnikohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze a v Centru pro teoretická studia na Karlově univerzitě. V minulosti působil na univerzitách v Číně a Itálii a absolvoval výzkumné pobyty v USA a Německu. Zabývá se především institucionální ekonomií, aplikovanou mikroekonomií a teorií her. Jeho výzkum byl publikován v např. Journal of Economic Behavior & Organization, Journal of Institutional Economics, nebo Theory and Decision. Publikuje též popularizační články např. v Hospodářských novinách či v časopise Vesmír. Je členem World Interdisciplinary Network for Institutional Research a dalších mezinárodních sdružení.

Róbert Chovanculiak, Ph.D. je analytikom INESS, absolvoval aj postgraduálne štúdium na Ekonomickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Momentálne pôsobí aj ako research fellow na vysokej škole CEVRO Institut v Prahe. Vo svojom výskume sa venuje fungovaniu verejného sektora, internetovým technológiám a školstvu. Publikoval v Journal of Institutional Economics a je autorom knihy Pokrok bez povolenia: Ako zdieľaná ekonomika, crowdfunding a kryptomeny zmenili svet.

Mgr. Ing. Dominik Stroukal, Ph.D. je hlavní ekonom Platební instituce Roger. Je vedoucím katedry ekonomie na VŠ CEVRO institut, je autorem několika knih, provází podcastem Business Speak týdeníku Ekonom, pořadem Kdo to platí? na MALL.TV, je šéfredaktorem časopisu Trade-off, managing director odborného časopisu New Perspectives on Political Economy, ekonomickým poradcem SatoshiLabs a vede společnost bit agency. Je autorem první české knihy o Bitcoinu (2015) a dalších kryptoměnách (2021, druhé vydání 2019). V roce 2020 mu vyšla kniha Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny. V roce 2021 mu vychází druhé vydání knihy Ekonomické bubliny (první vydání 2019). V minulosti byl hlavním ekonomem Banky CREDITAS, hlavním ekonomem finanční skupiny Roklen, ředitelem Liberálního institutu a Ludwig von Mises Institutu pro ČR a SK.

Martin Vlachynský je analytik INESS. Vyštudoval na Ekonomicko-správní fakulte MU v Brne, následne absolvoval master štúdium na University of Aberdeen. Zaoberá sa hospodárskou politikou, podnikateľským prostredím a konkurencieschopnosťou, najmä v zdravotníctve a energetike. Spolu s Robertom Chovanculiakom pripravuje ekonomický vlog Na Vŕšku.

MuDr Rudolf Zajac je slovenský lekár. V rokoch 2002-2006 bol ministrom zdravotníctva, ktorý so svojim tímom zaviedol sériu reformných opatrení, postavených na teórii manažovanej konkurencie ekonóma Alaina Enthovena. V roku 2021 bol spolu s Petrom Pažitným spoluautorom novej knihy Slovenské zdravotníctvo v post-covidovej ére: 2020 – 2025 – 2030.

Doc. Peter Pažitný bol členom reformného tímu Rudolfa Zajaca na Ministerstve zdravotníctva. Ako expert na zdravotníctvo sa angažoval v Česku, Maďarsku a Srbsku. V súčasnotsti vyučuje na Vysokej škole ekonomickej v Prahe a venuje sa poradenstvu. V roku 2021 bol spolu s Rudolfom Zajacom spoluautorom novej knihy Slovenské zdravotníctvo v post-covidovej ére: 2020 – 2025 – 2030.

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu, absolvoval magisterské studium na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Dříve působil jako poradce tří europoslanců v Bruselu. Zabývá se především Evropskou unií a federalismem, ekonomií migrace a svobodou slova.

KNIHU si môžete ZAKÚPIŤ tu!

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards