Dvojitý omyl o sankciách

Existuje kategória „populárnych omylov“. Chybné informácie tak často opakované, že ich väčšina ľudí automaticky považuje za pravdivé.

Dvojitý omyl o sankciách

Zosilňovačom týchto omylov sú často politici, ktorých výroky sa neraz bez faktického overenia šíria éterom. Populárne je napríklad chybné tvrdenie, že na západe sú lacnejšie potraviny, ako u nás. No v týchto dňoch som si všimol opakovanie hneď dvojitého omylu ohľadom cien energií a sankcií. Naposledy ho vyslovil minister životného prostredia Tomáš Taraba pri príležitosti povolenia výstavby riečneho LNG terminálu v Bratislave. Kritizoval „odpojenie“ sa od Ruska a dodal, že „"Myslím si, že dnes je najviac vysmiate Rusko, pretože sa dostali k neskutočným príjmom.“

Oboje tvrdenia sú nesprávne. Energeticky sa Slovensko od Ruska zatiaľ vôbec neodpojilo. Podiel ruskej ropy aj ruského plynu tvorí naďalej cca 70%. Na ropu síce sankcie existujú, netýkajú sa však Slovenska, keďže ešte aj obmedzenie na vývoz produktov sa odložilo o ďalší rok. Na plyn, o ktorý v danom rozhovore primárne išlo, žiadne sankcie nie sú. Teda, aby som bol presnejší – existuje cenový strop. Má však výšku 180 eur za MWh a nebol nikdy uplatnený.

Pokles dodávok plynu z Ruska do Európy nenastal kvôli sankciám, ale z rozhodnutia Ruska, keď Gazprom pod rôznymi zámienkami od leta 2021 škrtil plnenie európskych zásobníkov. V decembri 2021 – teda dva mesiace pred útokom a pred akoukoľvek zmienkou sankcií – bola cena plynu 140 eur za MWh. Po februári 2022 Gazprom v škrtení dodávok pokračoval ešte intenzívnejšie, aj vďaka peripetiám s turbínou pre Nord Stream. Plynová hra sa im však pokazila v lete 2022, keď vybuchol Nord Stream, Poliaci prevzali domáci podiel Gazpromu vrátane Jamalskej rúry na ich území a žiaden európsky štát neprišiel prosíkať o plyn. Dnešná cena plynu v Európe je okolo 35 eur za MWh. To je menej, ako v auguste 2021, teda pred inváziou.

Rovnako chybné je tvrdenie o „neskutočných príjmoch“ Ruska. Zvýšený vývoz do Číny či Indie zďaleka nestačí vykryť stratu trhov v Európe. Noví ázijskí zákazníci sa navyše neboja ťažiť zo situácie a pýtajú od Ruska výrazné zľavy. Zo začiatku síce pomáhali rekordne vysoké ceny ropy (rekord 120 dolárov za barel Uralu, dnes 60) aj plynu (rekord 317 eur za MWh) na trhoch, a naozaj, rok 2022 bol z pohľadu príjmov pre Rusko úspešný, No tieto ceny sú už dávno minulosťou.

Realita „neskutočných príjmov“ je taká, že kým v prvej polovici roka 2022 Rusko inkasovalo z vývozu fosílnych palív zhruba 1 – 1,25 miliardy eur denne, v roku 2023 bola táto hodnota okolo 650- 750 miliónov eur. Z tejto sumy drvivú väčšinu tvoria príjmy z ropy, plyn zodpovedá len za zhruba 13%. Ak si ako bázu na porovnanie vezmeme roky 2015 – 2019, priemer tohto obdobia bol 400 - 600 miliónov eur denne. Nezabúdajme však, že za tú dobu prebehla kumulatívna inflácia 25 – 30%. Za podobný príjem z exportu si tak Rusko kúpi o dosť menej, ako v minulosti.

SME, 9.1.2024

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards