Keď sa zrazia egá

Odborári ohrdli pravidlá tureckého bazáru, keď im nový minister dal „stredovú“ ponuku a trvajú na pôvodnej cenovke. Výpovede 2700 lekárov ležia na stole.

Keď sa zrazia egá

Vláda môže ešte stále ustúpiť a zvyšných 150 miliónov eur vytiahnuť. V rozpočtových rezervách je ešte zhruba 300 miliónov a hoci by sa porušili výdavkové limity – kde je vôľa, tam je cesta. Tie rezervy majú však širší význam, najmä kvôli veľmi neistej transakčnej dani a hrozbe pokračovania energetických dotácií. Takéto siahnutie na rezervy, keď rozpočtový rok ešte ani nezačal, by bolo vcelku blbou vizitkou celej slávnej „konsolidácie“.

No na druhej strane, ak je rozpočet politicky nereálny, tak na čo sa hrať. Ale hlavne premiér nie je v nálade nechať sa niekým poraziť. Obzvlášť nie odbormi, ktoré kedysi považoval za svojich verných spojencov.

Odbory zase vnímajú svoj vylobovaný mzdový automat ako písmo, ktorého sa už nikdy nikto nesmie dotknúť. Treba však napísať, že automatické do zákona zabudované navyšovanie miezd ktoré sa nijak neodráža ako v celkovej ekonomickej realite, tak v zmene produktivity sektora ako takého, je vcelku unikát.

Naviac, odbory prišli aj s politickou požiadavkou zákazu transformácie nemocníc, ktorá nijak nesúvisí s otázkou ich platov či podmienok na prácu. Paradoxne, súkromné siete nemocníc na rozdiel od štátnych evidovali koncom októbra len desiatky výpovedí.

Naopak, nič sme nepočuli o raste produktivity v sektore. Kto by ale mal vlastne takúto protihodnotu na rokovaniach pýtať? Štát od lekárov, alebo štát od svojich vlastných nemocníc? Na rokovaniach štátu a odborárov sa tak riešia veci, ktoré sa bez účasti samotných nemocníc a poisťovní vyriešiť ani nedajú. Všetci sa síce oháňajú pacientom, ale ten z celého súboja v najlepšom prípade dostane len to, že všetko bude fungovať tak, ako doteraz, hoci už rok platí vyššie zdravotné odvody a bude aj dane.

V najbližšom období sa ukáže, kto blufuje. Historicky to vždy bola vláda, ktorá ustúpila. Ak by sa odchod z takého množstva zdravotníkov naozaj udial, dostupnosťou zdravotnej starostlivosti by to otriaslo do kosti. Na strane druhej, 2700 zdravotníkov bude musieť aj v januári zaplatiť hypotéky. Väčšina z nich sa skôr alebo neskôr umiestni zase len v nemocniciach. Možno vláda ráta s tým, že si to väčšina rozmyslí, vziať späť výpoveď nebolí a väčšina zamestnávateľov na to určite kývne.

No a celé zdravotníctvo má miesto reforiem zase postarané o šťavnatú tému.   

HN, 1.11.2024

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards