Nafúknuté zákony: zdravotníctvo
Za posledné desaťročie sa nejedna vláda zaviazala, že zreformuje byrokraciu tak, aby sa znížil počet regulácií, zlepšilo podnikateľské prostredie či tvorili zákony pre ľudí. Dáta však ukazujú opak.
V novej publikácii Analýza objemu zákonov - odhalenie spiaceho potenciálu sme analyzovali dĺžku 10 kľúčových zákonov v podnikateľskom prostredí, školstve a zdravotníctve. V tomto blogu priblížime výsledky za zdravotníctvo.
V prípade zdravotníctva sme analyzovali zákony:
- Zákon o zdravotných poisťovniach (2004)
- Zákon o rozsahu a podmienkach úhrady liekov (2011)
- Zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti. (2005)
V priemere pri nich prišlo od vzniku zákona do roku 2023 k nárastu počtu slov o 17 469 slov. Vety v týchto zákonoch sa predĺžili o 1,64 slova. Nenarástol tak len objem zákonov, ale aj komplexnosť viet v nich.
V prípade zdravotníckych zákonov nastal paradox, ktorý sme pri iných zákonoch neidentifikovali, a to pokles počtu slov v Zákone o rozsahu zdravotnej starostlivosti č. 577/2004 Z. z., ktorý sa z dlhodobého hľadiska udržal. Síce v tomto zákone na úvod 21. storočia nastal rast, no po roku 2012 sa počet slov znížil. Ak sa porovná počet slov v čase vyhlásenia zákona a v roku 2023, došlo k poklesu o 18,7 %. V ostatných zákonoch došlo k významnému rastu počtu slov, ktorý bol v prípade zákona o zdravotných poisťovniach 150,6 %.
Vety v Zákone o rozsahu a podmienkach úhrady liekov sa od svojej účinnosti predĺžili až na 27 slov. Tento zákon má tak najdlhšie vety z analyzovaných zákonov z oblasti zdravotníctva, školstva a podnikateľského prostredia. V prípade Zákona o zdravotných poisťovniach nastal najvyšší rast dĺžky viet od účinnosti zákona po rok 2023, a to o 11,1 %.
Pre účely analýzy a výpočtov bol vytvorený unikátny počítačový kód, ktorý je verejne dostupný pod názvom Measuring Slovak law‘s growing word count na portáli Github. Autorom kódu je spoluautor analýzy Jakub Škoda.