Najlepšia mladá ekonómka na Slovensku, Eva Schwarzová

Eva Schwarzová je úspešnou účastníčkou oboch ročnsíkov Ekonomickej olympiády.

V prvom ročníku sa umiestnila na siedmom mieste a v druhom ročníku sa stala druhou najlepšou mladou ekonómkou na Slovensku. Viac o Eve sa dozviete v článku.

Najlepšia mladá ekonómka na Slovensku,  Eva Schwarzová

Volám sa Eva Schwarzová a som študentkou strednej školy. Už dva roky sa venujem ekonómii a spoločenskému dianiu. Medzi moje najobľúbenejšie témy patrí zdieľaná ekonomika a hospodárska politika.

 

Čo si musela obetovať, aby si patrila medzi špičku mladých ekonómov/ekonómiek?

Odmalička som patrila medzi ctižiadostivé deti a nikdy ma táto vlastnosť neopustila. Preto nevidím nič, čo by som musela nasilu obetovať pre môj sen. Niekedy som aktívne športovala, dnes už len rekreačne. Som rada, že som to zažila, a vystihla som chvíľu, kedy som mala skončiť. Samozrejme, že existujú veci, ktoré som nikdy nezažila, pretože som na sebe pracovala, ale nechýbajú mi.

To, čo mám teraz si vážim oveľa viac. Teším sa na ďalšie méty v mojom živote.

 

Ako vidíš dnešné školstvo a kam by sa malo uberať? Chystáš sa študovať na vysokej škole? Kde a čo by si najradšej študovala?

Naše školstvo je všetko, len nie dostatočné. Som si istá, že ak by som sa nezaujímala o vzdelávanie aj mimo školy, tak by som teraz túto odpoveď nepísala.

Počas svojho štúdia som mala šťastie na pedagógov, ktorí sa ma vždy pokúšali nasmerovať správnym smerom, aj mimo vyučovania. Vedeli, že štátne vzdelanie už nestačí. Preto si myslím, že pedagógovia sú tými ľuďmi, ktorí sú schopní posunúť generácie dopredu, či sú motivovaní je iný, smutný príbeh.

Kam by sa malo naše školstvo uberať? Verím, že to jedného dňa možno zistím a budeme sa tu mať lepšie. Dovtedy by sa politici mohli pokúsiť aspoň trošku rozviazať ruky školám. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že energia na školách je horšia a horšia. Nebaví to učiteľov a už vôbec nie študentov. V neposlednom rade je samozrejme potrebné zlepšiť podmienky pre pedagógov, pretože oni tvoria vzdelávací systém. Riešenia sa nehľadajú jednoducho, je to komplexný problém, ktorý potrebuje komplexné riešenie.

K vysokým školám sa asi vyjadrí dostatočne skutočnosť, že tu nezostávam študovať. Slovensko mám veľmi rada a od rodiny sa mi odchádza ťažko. Nastupujem na vysokú školu do Prahy, kde budem študovať ekonómiu. Verím, že tam nájdem prostredie, ktoré hľadám a budem sa môcť ďalej rozvíjať.

Systém, ktorý umožní zobrať na školu každého a potom väčšina do roka skončí, je extrémnym plytvaním prostriedkov. Vysoké školy strácajú na mene, no až tak im to nevadí. Mladí ľudia si svoju cestu nájdu aj bez našich škôl.

 

Prezradíš nám svoje plány do budúcnosti?

Mojim aktuálnym plánom je stať sa expertom v oblastiach, ktoré ma bavia.

Začínam študovať ekonómiu a uvidím, kam sa postupne vyprofilujem. Baví ma monetárna politika a zdieľaná ekonomika. Následne by som tieto vedomosti chcela využívať, aby som mohla pomáhať. Rada by som zlepšila vzdelanie na Slovensku. Panujú tu dezinformácie a ľudia im sebavedomo veria. Myslím, že chyba je vo vzdelávacom systéme, pretože vlastný názor je ďaleko za poučkami. A diskusia v škole sa „nenosí.“ Chcem si jedného dňa povedať, že som dokázala zlepšiť životy ľuďom. Na Slovensku je mnoho mladých a odhodlaných ľudí, ktorí chcú posunúť túto krajinu dopredu, ja som jedným z nich. Verím, že sa mi to jedného dňa podarí.

 

Ako hodnotíš účasť na EO? Čo ti dala táto skúsenosť? Chceš odkázať niečo budúcim súťažiacim Ekonomickej olympiády?

Ekonomickej olympiády som sa zúčastnila dvakrát, bola to výborná skúsenosť. Systém testov na EO je iný ako v školách, je viac o argumentácii, ktorá práve na školách chýba. Vďaka tomu sa študenti môžu veľa naučiť, a zároveň spoznať iných zaujímavých ľudí. Boli to krásne dva ročníky, na ktoré budem veľmi rada spomínať.

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards