Šetriť treba aj zbytočnými nápadmi
To, že aktuálny konsolidačný balíček obsahuje minimum šetrenia, čitateľ asi vie. Vláda vie, že my vieme. Preto v pravidelných intervaloch opakuje rôzne formulovaný sľub o tom, ako prepustí toľko a toľko úradníkov.
Nie len táto vláda, ale vlády. Veď legendárny program ESO, teda „Efektívna, Spoľahlivá a Otvorená štátna správa“ čoskoro oslávi už 13. narodeniny. Napriek tomu sa toho moc neudialo, úradníkov je stále rovnako. Problém je totiž v tom, že prepustenie štátneho zamestnanca nemá byť prvý, ale až druhý krok.
V antickom Ríme existoval trest decimácie. Pri závažnom porušení vojenskej disciplíny bol vyžrebovaný každý 10. vojak kohorty, ktorého následne jeho spolubojovníci museli ubiť na smrť. Takto si šetrenie na zamestnancoch predstavujú politici. Primárny problém však nie je v počte ľudí, ale v počte činností. Prvým krokom šetrenia by mala byť redukcia činností, následným redukcia zamestnancov.
Dajme si jeden krásny príklad. Ministerstvo pôdohospodárstva vymyslelo štátny porovnávač cien potravín. Vôbec nie je jasné, aký spoločenský účel to má plniť. Veď úlohou štátu nie je robiť marketing súkromným spoločnostiam a napovedať spotrebiteľom, ktorý výrobok si majú kúpiť a kde. Ak by takéto porovnávanie cien malo pridanú hodnotu prevyšujúcu náklady, dávno by sa toho chopil niektorý z existujúcich trhových porovnávačov. Ironickým efektom celého tohto štábneho cvičenia by mohlo byť to, že kupujúci začnú vďaka nižšej cene viac kupovať zahraničné výrobky miesto slovenských. Nepredpokladám ale, že sa tak stane, lebo som presvedčený, že aj tento vyhľadávač bude pokračovať v tradícii štátneho IT a porovnávač bude užívateľsky tak zle spravený, že nikoho nebude zaujímať.
Takto vznikne akurát obrovská dodatočná byrokracia pre obchodníkov, ktorí si ju samozrejme započítajú do svojich cien, takže to povedie k ďalšiemu zvýšeniu cien potravín. Zároveň to ako každý štátny IT projekt bude drahé nielen na výrobu, ale aj prevádzku. Koľko zamestnancov bude spracovávať tieto zbytočné dáta? Koľko štátnych zamestnancov už dnes pripravuje pravidelnú „analýzu cenového vývoja základných druhov potravín“, vymyslenú minulou vládou? Koľko ďalších príkladov zbytočného vypĺňania tabuliek a papierov ešte ako daňovníci platíme? Koľko nových nápadov vlády a poslancov si vypýta ďalších zamestnancov? Skutočné šetrenie sa začína škrtaním zbytočných nápadov.