O tom, ako bývajú možné cesty do pekla dláždené dobrými úmyslami
"Nemyslím si, že ide o nejaký zásadný krok alebo hrozba lavínového efektu (slippery slope v originále)“ odpovedal Dominic Raab v utorok na otázku o zavedení Covid-19 preukazov. To bude novinka pre obyvateľov Talianska, Nového Zélandu a niekoľkých ďalších krajín, v ktorých nie je možné žiť normálne bez dokladu o dvoch dávkach vakcíny.
V Rakúsku vláda začala s očkovacími preukazmi, potom prešla na lockdown pre neočkovaných, zatiaľ čo o niekoľko mesiacov plánuje zaviesť povinné očkovanie.
Argument hrozby lavínového efektu často používajú ľudia, ktorí sa obávajú, že novou politikou sa vytvára neželaný precedens, akým je napríklad asistovaná smrť či zákony zakazujúce "nenávistné prejavy". Takéto argumenty sa vo všeobecnosti považujú za argumentačné fauly. Ak sa zavedie politika A, neexistuje nič, čo by nevyhnutne viedlo k politike B alebo C. Ku každej politike by sa malo pristupovať samostatne.
Aj keď sa dá lavínovému efektu predísť, vytvorenie istého precedensu môže otvoriť Pandorinu skrinku. Existuje veľa príkladov kampaní, ktoré sa rozrástli a nadobudli rozsah, aký nepredpokladali ani tí, ktorí ich vytvorili. Minulý týždeň novozélandská vláda oznámila plány na postupný zákaz predaja cigariet, čo by bolo ešte pred pár rokmi nepredstaviteľné, ale dnes sa to vykresľuje ako "ďalší logický krok" hneď po zákaze fajčenia vo vnútorných priestoroch, jednotných obaloch s odstrašujúcou grafikou a ďalších opatreniach. V Spojenom kráľovstve budú čoskoro zakázané reklamy na tzv. nezdravé potraviny po tom, ako aktivisti vykreslili cukor ako "nový tabak".
Tí, ktorí navrhovali pôvodné právne predpisy, ubezpečovali na každom kroku verejnosť, že sa nespustí žiadna lavína. Nie je to ani rok, čo vtedajší minister Nadhim Zahawi verejnosti povedal, že nikto nedostal ani nebude musieť mať očkovací preukaz. V utorok hlasoval za pas, preukazujúci potvrdenie o očkovaní alebo negatívny test na Covid-19. Bojovníci proti fajčeniu vždy zdôrazňovali, že nie sú zástancami zákazov. Tí, ktorí viedli kampaň za zákaz reklamy na tabakové výrobky, tvrdili, že ostatné odvetvia sa nemusia obávať, pretože cigarety sú iná kategória. Dnešní aktivisti, ktorí chcú zakázať reklamy na fastfood, alkohol či hazardné hry s tým zjavne nesúhlasia.
Jedným z vysvetlení spustenia lavíny opatrení je, že ľudia, ktorí podporujú politiku B, nie sú tí istí ľudia, ktorí podporovali politiku A. Časy sa menia a takisto aj ľudia. Vojna proti cukru by sa politikom v 80. rokoch zdala absurdná, ale nová generácia politikov sa naučila, že „potravinoví giganti" (Big Food) sú novými „tabakovými gigantmi" (Big Tabacco) a že obmedzenia dostupnosti potravín sú prirodzeným pokračovaním predchádzajúcich snáh o zlepšenie verejného zdravia.
Práve preto by sme mali brať argumenty o lavínovom efekte vážnejšie. Dnešné politické rozhodnutia formujú budúce politické prostredie. Hoci sa dá predísť tomu, aby daň na sladené nápoje viedla k dani na mäso, argumenty sú v oboch prípadoch podobné. Protimäsoví bojovníci budú nielen že používať rovnaké argumenty pre zdanenie mäsa, ale budú tvrdiť, že vláda má dvojaký meter, keď zdaňuje jedno a druhé nie - a budú mať pravdu.
Mario Rizzo a Glen Whitman vo svojej vyčerpávajúcej štúdii lavínového efektu (The Camel’s Nose in the Tent) uvádzajú dôležitý postreh, že ak by 51 % verejnosti podporilo počiatočnú politiku (zdanenie cukru) a 51 % by podporilo následnú politiku (zdanenie mäsa), nemusia to byť nevyhnutne tí istí ľudia. V skutočnosti mohlo byť zavedené zdanenie cukru a mäsa aj napriek tomu, že by s oboma súhlasili len dve percentá verejnosti.
Politici by si preto mali svoje rozhodnutia dobre premyslieť ešte pred tým, ako podporia legislatívu, ktorá vytvára nebezpečný precedens. Môžu byť skutočne presvedčení, že zákon by nemal prekročiť hranice, ale s veľkou pravdepodobnosťou kupujú balík politík, nad ktorými nemajú žiadnu kontrolu. Ak raz pripustíte, že paternalizmus štátu je prijateľný v určitých situáciách alebo že očkovacie pasy sú potrebné na vybraných miestach, poskytujete pôdu tým, ktorí by chceli zájsť ešte ďalej. Ak porušíte normy, ktoré obmedzujú vládne zásahy, nečudujte sa, keď to vláda preženie.
Chris Snowdon
Pôvodne vyšlo na CITYAM.com
Preložila Paulína Ivanišová