Reakcia na vládny balík pomoci
Reakcia na otázku redakcie Denníka E na tému vládneho balíka pomoci, zverejnená 1. apríla 2020.
Miestami vyzerajú niektoré opatrenia prekombinovane a nebude jednoduché ich rýchlo implementovať, ale oceňujem, že si vláda v tomto momente zachovala triezvy prístup. Nemôžeme sa tváriť, že verejné financie teraz firmám nahradia zákazníkov, výpadky všetkých tržieb a príjmov, že po mesiaci sa to všetko zruší a ekonomika pôjde ďalej, akoby sa nič nestalo. Mnohé odvetvia budú v ťažkom útlme mesiace, niektoré roky. Niektoré odvetvia boli v útlme už v roku 2019. Istá miera reštrukturalizácie je nevyhnutná. Prepúšťaniu sa vyhnúť nedá a čím skôr začne ekonomika absorbovať straty, tým skôr sa z nich bude môcť spamätať.
Vláda by sa mala sústrediť na zachovanie sociálneho zmieru, zachovanie funkčnosti verejných financií, aby dôchodcovia videli aspoň 12. dôchodok, aby fungovalo zdravotníctvo či bezpečnosť.To samotné bude stáť obrovské peniaze. Priama pomoc firmám by mala byť limitovaná (hoci súčasný model hranice 200-tisíc eur je dosť kontroverzný) – nemôže byť úlohou verejných financií nahradiť 80 % mzdy senior manažérovi s tritisíceurovým platom – a nemala by demotivovať firmy od spustenia racionalizačných opatrení.
Odklad daní a odvodov vrátane DPH a maximálne využitie eurofondových zdrojov by mali prichádzať v prvom slede. Vláda by mala túto situáciu využiť na uskutočnenie dávno odkladaných reforiem, napríklad školstva, zefektívnenie komunikácie verejných inštitúcií či odstránenie nánosov zbytočných regulácií v podnikateľskom sektore. Hlavne automatický skokový nárast minimálnej mzdy a príplatkov v roku 2021 bude robiť veľké problémy. Pod tlakom sa to robí najlepšie a čím menej sa po reštarte budú firmy potkýnať o zbytočné regulácie, o to lepšie.
Už sa bavíme o miliardovej pomoci, ale stále mi chýba dotiahnutie prvého kroku – kontrola pandémie. Tisíce testov stále neprichádzajú. Nevidno žiaden plán spúšťania ekonomiky založený na jasných číslach. Pri akom počte pribúdania nakazených sa znovu otvorí to alebo ono? Aké fázy to bude mať? K akému dátumu budú spustené okresné odberové miesta, ako bude fungovať dlhodobé vyhľadávanie a izolácia potenciálne nakazených? Budú sa riešiť lokálne zákazy alebo len celoštátne?
Momentálne mám pocit, akoby politici rozhodovali na základe naslineného prsta vystrčeného do vetra. Napríklad pondelkové znovuotvorenie niektorých obchodov – boli splnené nejaké parametre? Aké?