Dánsko nie sú len samé pozitíva
Ďalšia epizóda INESS podcastu je rozhovor s riaditeľom dánskeho think tanku CEPOS Martinom Ågerupom na tému welfare state a prekážok na trhu práce, ktorý sme s ním urobili počas konferencie Konkurencieschopnosť: slovo bez obsahu?, ktorú INESS organizoval 25. novembra 2015 v Bratislave.
Podcast si môžete vypočuť alebo stiahnuť na tomto linku.
Témy podcastu
1) Je bohatstvo škandinávskych ekonomík produktom ich sociálneho systému, alebo ten vznikol vďaka sile týchto ekonomík? (od 1:10 min)
2) Efektivita trhu práce v Dánsku a tvorba nových pracovných miest, podmienky rušenia pracovných miest (od 7:28 min)
3) Ako sa darí v Dánsku zamestnávať imigrantov (od 12:13 min)
4) Minimálna mzda nie je v Dánsku daná zákonom, existujú len dohody odborov a zamestnávateľov o minimálnej mzde. Aj neoficiálne stanovená minimálna mzda predstavuje prekážky pre zamestnávanie imigrantov. Čo treba zmeniť, aby bol pracovný trh prístupnejší pre imigrantov? (14:50 min)
Zaujímavé postrehy:
Ak pravidelne cvičíte a popritom si každý deň doprajete čokoládový koláč, môžete ostať štíhly. Ale to neznamená, že ste štíhly vďaka tomu koláču, ale vďaka tomu, že cvičíte – uviedol na margo vplyvu sociálneho systému na hospodárstvo Dánska Martin Ågerup.
Dánsko je z pohľadu welfare state dnes úplne iná krajina, ako bola v roka 1985.
Vysoké dávky negatívne vplývajú na zamestnanosť imigrantov.
Pracovný trh nie sú samé pozitíva. Flexibilita na trhu práce spočíva skôr v jednoduchosti prepúšťania (definícia dôvodu) než v nákladoch (odstupné môže dosiahnuť až 6 mesiacov)
Hoci minimálna mzda nie je oficiálne stanovená, dohody odborov a zamestnávateľov istú hranicu de facto určujú. Vysoká minimálna mzda je pre mnohých imigrantov prekážkou, ktorú nedokážu prekonať.