Tunel z Číny

Predstavitelia vlády sa rozlietali do Číny. Veď v poriadku - hoci sa dá napätie medzi Čínou a slobodnejšími krajinami krájať, je stále veľkým hráčom. Nakoniec, každý máme doma plno čínskych výrobkov a ak sadne pomer kvality a ceny, prečo sa im brániť. Jedným takým výrobkom by mohol byť aj tunel z Číny.

Tunel z Číny

Každému človeku so zbytkami súdnosti je jasné, že na tunel pod Malými Karpatmi dnes slovenský rozpočet nemá „cash“ – a najbližšie roky ani mať nebude. No zjavila sa priam zázračná možnosť. Tunel pomocou by prekopala čínska firma. Veď v Číne ide všetko rýchlo. A nielen to – oni by ho aj zafinancovali!

Ignorujme, že otázka rýchlosti výstavby v Číne je najmä dielom rozdielnych právnych rámcov. Od pracovného práva, cez environmentálne pravidlá, až po vyvlastňovanie. Ak chceme stavať tak rýchlo ako Číňania, budeme potrebovať čínske zákony.

Ešte zaujímavejšia je otázka financovania. Jeden variant je komerčná prevádzka tunela s vlastným mýtom. Nemám žiadne odhady, možno by to komerčne naozaj vychádzalo, aj keď silne pochybujem. Potom je ale na mieste otázka, prečo sa rovno bavíme o víťazovi takéhoto projektu. O projekt s komerčným potenciálom by sa isto pobili mnohí!

Reálnejší je ale skôr PPP projekt. Čínska firma tunel postaví, poskytne kapitál a bude ho prevádzkovať. Slovensko ho na oplátku bude dekády splácať. Takýto model by ekonomicky dával zmysel vtedy, ak by čínsky investor mal lacnejší prístup ku kapitálu a zároveň nižšie náklady s prevádzkou. Prípadne ak by sa PPP projektom dala obísť dlhová brzda, čo niekedy funguje.

Asi existuje vesmír, v ktorom by takáto možnosť bola najlepšou voľbou. No keď sa obzriem po svete,  vidím čoraz častejšie sa opakujúci vzorec. Národný politik populistickejšieho ladenia príde s nápadom na megalomanský infraštruktúrny projekt, ktorý jeho krajine budú závidieť všetci susedia. No jediný, kto je mu to ochotný zafinancovať, je čínska Eximbanka. S tým, že stavbu dodajú čínske firmy. Ubehne pár rokov a bombastický projekt už taký bombastický nie je, žiadne zaujímavé zvýšenie HDP nepriniesol. Aspoň nie také, aby vďaka nemu bolo na splátky. Krajina má zrazu problém so splácaním svojho dlhu a ocitá sa na hrane bankrotu. Je to nedávny príbeh Čiernej hory, Srí Lanky, Kene, Laosu, či Zambie.

Platí, že ak niečo nevieš zaplatiť z dnešného rozpočtu, tak veľmi rozmýšľaj, či to dokážeš zaplatiť zo zajtrajšieho rozpočtu. To, že ti niekto na tvoj projekt požičia, ešte neznamená, že na to máš.

HN, 24.8.2024

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards