Výdavky na výdavky štátu

Na konci 80. tych rokov začali stavať v Bratislave nemocnicu na Rázsochách. Nakoniec bola postavená iba hrubá stavba a tá bola následne zakonzervovaná. Za 30 rokov sa tam preinvestovalo 70 mil. eur a po zakonzervovaní stavby boli náklady na stráženie okolo 60 tis. eur ročne.

Výdavky na výdavky štátu

Ako plynuli roky tak stavba sa postupne rozpadala a chátrala. Nedávno ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že pôvodný skelet je už nepoužiteľný a neostáva nič iné ako ho zbúrať a na jeho mieste začať stavať odznova. Ministerstvo tak spustilo verejnú súťaž na dodávateľa búracích prác. Tie by mali stáť do 17 mil. eur bez DPH. Pritom podľa pôvodného harmonogramu ministerstva zdravotníctva už mali búracie prace začať minulý rok.

Ide tak o peknú ukážu manažmentu verejných zdrojov. Najskôr sa daňoví poplatníci poskladali na spustenie stavby, následne na jej zakonzervovanie a stráženie a teraz na jej zbúranie. Búracie práce by mali začať v treťom štvrťroku 2018. Následne by sa mala spustiť výstavba novej nemocnice, ktorá by mala byť dokončená na jeseň roku 2022. Jej predpokladané náklady sú dnes 263 mil. eur.

Novým problémom je, že sa môže stať, že do novej nemocnice nebude dostupných dosť zamestnancov, keďže súkromní investori plánujú do roku 2021 postaviť novú súkromné nemocnicu v Bratislave. A tá by mohla prilákať množstvo lekárov a sestričiek z Bratislavy.

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards