Zdaňovanie kryptomien a dlh
O peniazoch, ekonomike a snahe prežiť život čo najlepšie na prvý pokus.
Kryptomeny
Ešte pred odchodom na dovolenku som s Petrom Furmaníkom z blogu ĽudskouRečou.sk diskutoval o tom, ako zdaňovať krytpomeny. O niečo neskôr ministerstvo prišlo s metodickým usmernením k danej téme:
„U daňovníka podľa § 2 písm. d) prvého bodu zákona o dani z príjmov, ktorý nemá virtuálnu menu zaradenú do obchodného majetku podľa § 2 písm. m) zákona o dani z príjmov je príjem z jej predaja ostatným (iným) príjmom podľa § 8 zákona o dani z príjmov. Dosiahnuté zdaniteľné príjmy je možné znížiť o preukázateľne vynaložené výdavky na ich dosiahnutie, ak sú však výdavky vyššie ako dosiahnuté príjmy, na rozdiel sa neprihliada.“
Ak ste používali bitcoin už v roku 2013 je možné, že sa o vás zaujímala americká NSA. Obyvatelia v Lichtenštajnsku budú môcť kupovať kryptomeny už priamo od svojich bánk. Tento článok Juraja Bednára o blockchainových konzultantoch stojí za to.
Zo zadlženého domova
Úvery domácnostiam rástli na Slovensku v roku 2017 rýchlejšie než ich príjmy a dostávajú sa na úroveň, z ktorej je nervózna aj Národná banka Slovenska.
Štvrtina hypoték v roku 2017 išla na Slovensku dlžníkom, ktorých celkový dlh je väčší, než ich 8 ročný čistý príjem. Niektorí z nich sa budú čudovať, keď úroky opäť porastú. Kto za to môže? Európska centrálna banka, ktorá každý mesiac vyrobí desiatky miliárd nových eur, aby napríklad na Slovensku dostala úroky na hypotékach pod úroveň cenovej inflácie? Určite nie. Stačí sprísniť pravidlá poskytovania hypoték a všetko bude v poriadku. Alebo nie.
Podiel celkového dlhu spotrebiteľa k jeho čistému ročnému príjmu (DTI)
Zlatý dážď
Japonská centrálna banka pri snahe o manipuláciu ekonomiky novými zlými peniazmi skúpila už vyše 40 % štátnych dlhopisov. Na trhu toho moc nezostalo a sú dni, keď sa na burze nezobchoduje ani jeden jediný desaťročný japonský dlhopis. Na takomto trhu sa ceny (úroky) nemôžu považovať za relevantnú trhovú informáciu. Takmer tretinu z dlhov niektorých členských štátov poskupovala už aj ECB.
V Taliansku stále nemajú vládu. 5 hviezdičkové hnutie odmieta ísť do koalície s Berlusconim. Vzhľadom na volebné predsavzatia víťazov volieb je to pre eurozónu asi to najlepšie, čo sa mohlo stať.
Rusko je krajina, kde vie z oblohy pršať aj zlato. Aj tak sa tam zatiaľ nesťahujem.
Objem venture kapitálu, ktorý hľadá domov, niektorým pripomína doby .com bubliny. Tentokrát ale vo veľkom dáva na kasínový stôl peniaze aj Čína.
„Priemerný vek zakladateľov ... najrýchlejšie rastúcich nových firiem (v USA za posledných 10 rokov) je 45,0 rokov... Tieto zistenia zásadným spôsobom vyvracajú rozšírené hypotézy, ktoré zdôrazňujú mladosť ako kľúčovú charakteristiku úspešných podnikateľov.“ Tak možno ešte predsa nemám všetko za sebou.
Text je ekonomickou časťou mailového týždenníka "Zlé peniaze, dobrý život" Juraja Karpiša.