Keď gazdinky kradnú milióny

Aj tento rok sa pred Veľkou nocou vypekali koláče. Niekde ich gazdinky napiekli toľko, že sa zjavili na inzertných portáloch.

Keď gazdinky kradnú milióny

Rovnakou tradíciou sa stáva už aj mediálny hon na túto aktivitu: „Gazdinky okrádajú štát o milióny, plánujú sa kroky na ich likvidáciu.“ Až by sa jeden zľakol, že k povolenému odstrelu medveďov sa pridá aj odstrel príliš snaživých pekárok.

Samozrejme, preháňam. Štát chce „len“ zatlačiť na všetkých drobných predajcov. Budú sa musieť registrovať na finančnej správe a inzertné portály ich budú daniarom „bonzovať“. To nie je slovenský vynález, ale implementácia európskej smernice.

Technokrat číta môj text a nechápe, kde je problém. Zákon hovorí jasne – sústavne vykonávaná činnosť je podnikanie. Má sa zdaňovať. Koláče? Tak, samozrejme, aj povolenie od hygienikov.

Vy ostatní ste možno pocítili z toho všetkého nepríjemno v žalúdku. Už len tá formulácia „okrádajú štát o milióny“. Ako by všetky príjmy sveta patrili štátu a ten blahosklonne rozhodoval o tom, akú časť si kto môže ponechať. Nie, ja tvrdím, že ak mi niekto upečie koláče na Veľkú noc a ja za to zaplatím, nikto nikoho neokradol. Naopak, prišlo ku dobrovoľnej transakcii, ktorá zvýšila blahobyt v spoločnosti.

Chápem argumentu, že žijeme v spoločnosti s rozsiahlym štátom, ktorý je financovaný aj daňami z príjmu. Zároveň ale tvrdím, že daňový systém musí nechať ľuďom priestor na dýchanie. Nie je príjemné žiť v spoločnosti, kde chce štát pod lupou skúmať, kontrolovať, regulovať, zdaňovať a sankcionovať každú jednu aktivitu. Takýto systém zoberie ľuďom možnosť nielen prilepšiť si finančne, ale aj „hrať sa“ na  podnikanie.

Vezmime si titulné gazdinky. Ak by mali postupovať prísne podľa litery zákona, tak by si museli založiť živnosť, platiť minimálne odvody, viesť účtovníctvo, zriadiť a zaplatiť si e-kasu, získať povolenie od hygienikov (pri domácej výrobe prakticky nemožné) a tak ďalej. Asi tušíte, že by to drvivá väčšina nikdy ani neskúsila.

Podobná diskusia prebieha pri živnostníkoch. Na tých sa spúšťa „lov“ už pravidelne. To, že nie sú zdanení a zodvodnení rovnako ako zamestnanci, je považované za smrteľný prehrešok. Veď isto by nejaké euríčka pre štát ešte naškrabkali, keby neboli takí chamtiví! To, že sa vzdali veľkej časti štátneho sociálneho systému vraj nie je ich slobodné rozhodnutie, ale ich hlúposť. Tú treba zákonom napraviť a do deravého sociálneho systému ich natlačiť, hoci aj palicou.

Ja som len zvedavý, o koľko krajšie zajtrajšky budeme mať, keď raz všetkých tých živnostníkov a vypekajúce gazdinky zlomíme a postavíme do vyrovnaného šíku k ostatným.

HN, 5.5.2024

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards