Neozdravené verejné financie
V poslednej dobe sa nám tu rozmohol taký nešvár. Nielen novinári, ale niekedy aj odborná verejnosť, napr. Rozpočtová rada, používa v súvislosti so znižovaním deficitu spojenie “ozdravovanie verejných financií”.
Zastavte ich, bratia
Konsolidačný balíček priniesol daňovú povodeň. Že príde záplava nových daní, sme vedeli. Že to príde na poslednú chvíľu a bez diskusie sme vedeli tiež. Veď už za ministrovania Petra Kažimíra sa vláda naučila, že je to tak ľahšie. Nečakali sme ale, že s povodňou príde aj roztrhnutá priehrada zlých a horších nápadov.
Progresívna daň skrytá v odvodoch
https://doi.org/10.70016/NXYB1340
Vláda vo svojom programovom vyhlásení oznámila zámer zvyšovať progresivitu zdanenia fyzických osôb. V rozpočtovom pláne už konkrétne hovorí o zámere od roku 2025 „zaviesť 3. a 4. sadzbu dane z príjmu fyzických osôb, čo má zvýšiť verejné príjmy o 78 mil. eur. Pre ročné príjmy fyzických osôb nad 80 tisíc eur má platiť 3. sadzba vo výške 30 %. Najvyššou 4. sadzbou vo výške 35 % majú byť zdaňované ročné príjmy nad 100 tisíc eur.
Slovensko dáva na mzdy zamestnancov štátu najviac vo V4 a viac ako priemer EÚ
Súčasný proces vyjednávania o zvyšovaní platov zamestnancov štátu treba vnímať aj v kontexte medzinárodného porovnania. Slovensko vydáva na platy najviac v celej V4 a to nielen ako podiel na celkových výdavkoch verejnej správy ale aj ako podiel na HDP. V týchto porovnaniach dáva SR viac ako je priemer EÚ.