Kryptopeniaze zo vzduchu

Cena za jeden bitcoin sa dostala v čase písania tohto komentára na hranicu 3500 dolárov. Tí, čo si trhali vlasy, že nenakúpili pri 200 dolároch, si dnes trhajú vlasy, že nenakúpili pri 2000 dolároch. Ale okrem rastu cien na prakticky celom kryptotrhu, ktorý vykazuje známky pokročilej davovej psychózy, sa odohrala aj iná udalosť. Bitcoin sa 1. augusta rozdvojil.

Kryptopeniaze zo vzduchu

Vzhľadom k stúpajúcej výpočtovej náročnosti v sieti a kvôli tomu sa predlžujúcim transakčným časom sa v komunite rozbehla diskusia o zmenách vo fungovaní Bitcoinu. V komunite vznikli dva hlavné názorové prúdy, ktoré viedli k tomu, že v spomínaný augustový deň prebehol tzv. „hard fork“. Technické detaily si ľahko dohľadáte. Pre laického vlastníka Bitcoinu je podstatné, že zrazu sa stal vlastníkom dvoch mien – „klasického“ Bitcoinu a Bitcoin Cash. Finančne veľmi príjemná situácia – kým kurz Bitcoinu sa prakticky nepohol, nový Bitcoin Cash sa okamžite začal obchodovať rádovo v stovkách dolárov.

Vlastník jedného bitcoinu si tak bez pohnutia prstom behom sekundy prilepšil o stovky dolárov, keďže v peňaženke či na burzovom účte mal zrazu novú a veľmi hodnotnú kryptomenu popri tej starej. Kde sa vzala táto hodnota „zo vzduchu“?

Rozdvojenie Bitcoinu však v skutočnosti nebolo nič, čo by sa na kryptotrhu nestalo už stovky krát. Jednalo sa len o technicky inak prevedenú verziu ICO – Initial Coin Offering, teda „úvodnú ponuku mincí“, ak sa mám pokúsiť o preklad. Podobnosť s akciovým termínom Initial Public Offering nie je náhodná. Tak ako majiteľ firmy ponúka jej akcie prvotným investorom s prísľubom budúcich výhod, rovnako tak nové kryptomeny prichádzajú na trh a bojujú o záujem kapitálu.

Ich hodnota tak nie je zo vzduchu, ale z očakávaní investorov a spotrebiteľov (toto rozdelenie sa pri kryptomenách robí len veľmi ťažko). Motivácie môžu byť takpovediac úžitkové. Napríklad v prípade Bitcoin Cash sú to hladšie transakcie, v prípade iných kryptomien väčšia anonymita, či ľahšia integrácia do rôznych systémov. Nemusí sa to obmedzovať na funkciu peňazí. Cez blockchain možno distrubuovať vlastnícke práva k rôznorodým projektom. Cez ICO sa financoval napríklad nový internetový prehliadač Brave. V prvej polovici roka 2017 investície cez ICO sumou 1,25 miliardy dolárov prekonali sumu tradičného anjelského a seed venture kapitálu a stali sa tak hlavnou finančnou silou pre startupy v ich rannej fáze existencie

Motivácie sú ale aj špekulačné, teda očakávanie, že neskôr nájdem niekoho, kto bude za danú kryptomenu ochotný zaplatiť viac, ako ja.  Tým sa ich hodnota nelíši od hodnoty akcií, domov, a čohokoľvek iného, čo oceňuje trh. Len v prípade kryptomien bude špekulačná zložka ceny asi podstatne vyššia ako v prípade topánok.

HN, 14.8.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards