Zdieľaná ekonomika ide ďalej

Zdieľaná ekonomika, tak ako sme o nej písali na iných miestach, sa niektorým ekonómom nepozdávala. Nepáčilo sa im, že zdieľaná ekonomika nie je dosť zdieľaná. V zmysle, že v zdieľaní sa objavuje prostriedok výmeny - peniaze a pre niektorých sa z toho stal spôsob, ako si pravidelne privyrábať. Dobre to vidieť napr. v prípade Uberu, kedy ľudia jednoducho nezdieľajú svoje auto na ceste z bodu A do bodu B, ale idú z bodu A do bodu B „len“ s úmyslom odviesť niekoho iného – a zarobiť na tom. Títo ekonómovia prišli s označením „access economy“, aby tieto služby rozlíšili od tej skutočnej zdieľanej ekonomiky.

Zdieľaná ekonomika ide ďalej

Odvtedy prišiel Uber s niekoľkými vylepšeniami, ktoré museli aj v očiach týchto kritikov priblížiť Uber k zdieľanej ekonomike. Prvým bol UberPool, ktorý umožňuje zdielať jazdu viacerým ľudom, ktorí sa vôbec nepoznajú, ale ktorí náhodou idú rovnakým smerom. Nielen, že to šetrí zdroje, zmenšuje premávku v preplnených uliciach, znižuje znečistenie a problém s parkovaním, ale samotní zákazníci sa zvezú o polovicu lacnejšie. Túto službu nájdete napr. v Los Angeles, New Yorku, Bostone, Austine, Paríži, či v Indii. Uber samozrejme nie je jediná spoločnosť. Obdobný produkt ponúka aj Lyft a to tzv. LyftLine a nová spoločnosť Split, ktorá funguje momentálne len vo Washington D.C.

Druhou novinkou je možnosť pre jazdcov Uberu presne stanoviť v aplikácii odkiaľ a kam idú a ponúknuť zákazníkom možnosť zvezenia, ak majú náhodou rovnakú trasu. Ide teda o novinku, ktorú využijú predovšetkým tí, čo dochádzajú ďalej do práce, potrebujú isť na druhý koniec mesta alebo len jednoducho boli zaviesť nejakého zákazníka do odľahlejšieho kúta mesta. Táto funkcia im umožní „spríjemniť“ si túto cestu zárobkom. Zatiaľ sa testuje len v San Franciscu a jazdec ju môže využiť len dva krát denne. Je však otázkou času, kedy zareaguje konkurencia Uberu a rozšíri sa aj na iné miesta a iné aplikácie. 
 
Pred nedávnom Uber takisto spustil aj špeciálnu možnosť jazdy pre starších a handikepovaných zákaznikov. Ide o aplikáciu UberAssist, ktorá zaručuje, že jazdec, ktorý príde pre vás, bude mať auto aj výcvik prispôsobený potrebám ľudí s pohybovými problémami, invalidnými vozíkmi, či kočíkmi.
 
Inovácie tak v tejto oblasti postupujú míľovými krokmi vpred a je ťažké sledovať všetky novinky. Dnes už môžete zdieľať nedojedené časti vášho obeda/večer s chudobnými obyvateľmi vášho mesta (Leftoverswap); kratkodobo dostupné prebytky na vašom účte (Lendingclub); vašu WiFi (Fon); kúpeľnu a záchod (Looie); alebo dokonca bitku s niekým, kto je ochotný rozdať a schytať niekoľko úderov (Getrumblr).
INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards