Novembrový Market Finesse

„Ľudia sa na príchod internetových technológií pozerajú očami minulosti [...] a pritom im uniká hlavná zápletka - internet nekonkuruje len analógovým podnikateľom a kamenným obchodom, ale predovšetkým svetu zákonov, úradníkov a politiky.“ Róbert Chovanculiak

Novembrový Market Finesse

Pozorne si prečítajte citát vyššie. Predstavuje jednu z možností, ako v jednej vete popísať obsah novej knihy nášho kolegu Róberta Chovanculiaka Pokrok bez povolenia. Knihu vydal INESS doslova pred pár týždňami a ktorú pokrstil 25. novembra v bratislavskej Café Berlinka známy stand-up komik Ján Gordulič. Ak hľadáte pre svojich blízkych pod vianočný stromček knihu, táto je horúcim ašpirantom na dych berúce čítanie! Zakúpiť si ju môžete priamo v INESS, na webe www.pokrokbezpovolenia.sk alebo v každom dobrom kníhkupectve. V tomto čísle sa novej knihe venujeme na viacerých miestach, nalaďte sa!

V čase, kedy píšem tento editorial, sa začalo týždňové školské testovanie tretieho ročníka Ekonomickej olympiády, ktorú na Slovensko priniesol a organizuje INESS v spolupráci s českým INEVom. Tento rok opäť prekonávame rekordy: po prvýkrát sa do súťaže zapojilo viac ako 200 stredných škôl z celého Slovenska. Podarí sa nám pokoriť minuloročný počet súťažiacich stredoškolákov? Už čoskoro budeme vedieť, či sa zapojí viac ako 5300 študentov!

Pred pár týždňami sme usporiadali už deviaty ročník Seminára rakúskej ekonómie pre vybraných VŠ študentov. Niesol podtitul Ďalšia kríza za dverami? a opäť sa na tomto štvordňovom intenzívnom podujatí zišlo nielen 25 šikovných študentov, ale aj desiatka rečníkov na čele s jedným z najznámejších súčasných predstaviteľov rakúskej ekonomickej školy - Robertom Murphym z Mises Institute v USA, či rektorom VŠ CEVRO Institut v Prahe prof. Josefom Šímom.

V INESS sa dlhodobo venujeme téme štátneho verzus súkromného vlastníctva podnikov. Nielen z pohľadu ekonomickej teórie, ale aj empírie z prvej ruky – skúseností u nás na Slovensku. Pred blížiacimi sa voľbami počúvame z viacerých strán reči o tom, ako treba posilniť vplyv štátu v strategických sektoroch či dokonca zoštátňovať ďalšie podniky. V texte Trafiky o štátnych podnikoch píšeme: „Tieto štátne ustanovizne sú totiž v prvom rade trafiky a mocenské páky. Možnosti využívať ich na odmeňovanie sponzorov, či zneužívať ich monopolné postavenie sú príliš lákavé a riziko trestu príliš nízke. Preto sa treba zamyslieť nad samotným zmyslom ich existencie.“

V tomto čísle sa opäť prierezovo venujeme viacerým témam. Od zdravotníctva a „kauzy“ jedného zákona, cez školstvo, ktoré sa na porovnania zameriava viac ako na spôsoby zlepšenia vzdelávania, až po dôchodkový systém, ktorý prednedávnom oslavoval 15 rokov od zavedenia druhého dôchodkového piliera.

Prajem vám príjemné predvianočné čítanie a pekné sviatky!

Richard Ďurana

Novembrové vydanie Market Finesse si môžeťe stiahnúť ako PDF tu.

 

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards