Trh zachraňuje grécke firmy

Kapitálové kontroly Grékom pripomenuli, ako veľmi je dnešný svet závislý na hladkom chode finančného systému. Gréci boli postupne odrezaní od väčšiny služieb, vyžadujúcich online platby. Niektoré, ako rezervácia leteniek či ubytovania, sa dajú obísť využitím lokálnych agentúr, či platbou v hotovosti na mieste.

Trh zachraňuje grécke firmy

No pre služby ako PayPal, iTunes, Dropbox a stovky iných neexistuje alternatívne riešenie. Kým nemožnosť kúpiť si novú pesničku Lady Gaga je pre gréckeho fanúšika nepríjemná, oveľa horšie je situácia pre menšie grécke IT firmy. Prakticky každá z nich potrebuje na svoj chod nejakú zahraničnú online službu, od PayPalu, cez hosting až po VoIP či cloudy.

Niektoré spoločnosti gréckym klientom poskytli „odklad“ a nechali im účty funkčné aj po vypršaní predplatenej doby. No pri väčšine nie je na výber a gréckym tech-spoločnostiam, žijúcim už v aj tak tvrdých podmienkach, hrozí kolaps.

Pomocnú ruku gréckym firmám podal Panos Papadopoulos, grécky podnikateľ a investor, momentálne žijúci v USA. Vytvoril platformu zerofund, cez ktorú môžu grécke startupy požiadať o pomoc so zaplatením prevádzkových nákladov na IT služby. Pomoc pritom poskytujú dobrovoľní darcovia.

Prirodzene, je to len kvapka pomoci v mori ekonomického marazmu, s ktorým sa Gréci musia vysporiadať. No je to pekná ukážka toho, ako sa biznis snaží pomôcť tam, kde politici škodia. 
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards