ECB zavelila do zúfalého útoku

Štvrtok 10. marca nám pripravil jedno z najväčších monetárnych prekvapení posledných mesiacov a zároveň aj tých najväčších optimistov musel zraziť na kolená – koniec eurokrízy je v nedohľadne.

ECB zavelila do zúfalého útoku

Monetárna politika ECB sa v posledných rokoch uvoľnila ako po troch fajkách marockého hašišu. No vytúžená cenová inflácia, ktorá má spasiť európsku ekonomiku, sa nie a nie dostaviť. Naviac sa od nového roka začal nepríjemne prepadať európsky akciový trh, nafúknutý doterajšími opatreniami. Ešte pred troma mesiacmi ECB na rok 2016 predpovedala Eurozóne 1,7% rast, teraz to prehodnotila na 1,4%.

Ďalšie uvoľnenie sa preto predpokladalo. Ale to, čo predviedol Draghi vo štvrtok, prekvapilo väčšinu analytikov asi ako výsledok slovenských volieb. ECB zahájila útok na kvalitu eura hneď troma delovými ranami.
Prvou je ďalšie zníženie kľúčových úrokových sadzieb. Od teraz si banky budú môcť ukladať peniaze v ECB s penalizačným úrokom -0,4%, požičiavať si v refinančných operáciách za 0%, teda za nič a v prípade potreby krátkodobej (nočnej) likvidity zaplatia úrok 0,25%.

Väčším prekvapením bolo rozšírenie kvantitatívneho uvoľňovania o celú tretinu. Národné centrálne banky tak budú od apríla kupovať každomesačne aktíva za 80 miliárd novovytvorených eur. Nielen to. Ešte v lete ECB zvoľnila pravidlá a umožnila nakupovať aj firemné dlhopisy podnikov so štátnym (spolu)vlastníctvom. V zime k oprávneným aktívam pridala aj niektoré dlhopisy vydávané regiónmi. Teraz tam zaradila rovno hocaké firemné dlhopisy s investičným ratingom. Manévrovací priestor sa jej do budúcna zúžil na šírku oka ihly. Nabudúce sa za nové peniaze možno budú nakupovať už aj zľavové kupóny na kozmetiku a dlžobné úpisy z Dostihov a sáziek.

Historické je najmä to tretie opatrenie. ECB totiž spúšťa štyri programy dlhodobých refinančných operácii, TLTRO, alebo jednoducho ľudovo pôžičiek pre banky. Tie majú splatnosť 4 roky a úroková miera „môže klesnúť až na úroveň úložkových úrokov“. To sú tie spomínané o dva odstavce vyššie, majú hodnotu -0,4%. Áno, rozumiete tomu správne. ECB sa po prvý krát chystá bankám platiť za to, že si od nej požičajú peniaze.

Toto je stav, ktorý by bol pred pár rokmi použiteľný možno v nejakej ekonomickej humoreske. Teraz ju píše sám život. Na otázku novinára, či ECB v prípade neúčinnosti nových opatrení zvažuje možnosť posielania peňazí občanom, teda takzvaných „helikoptérových peňazí“, Draghi odpovedal, že to považuje za „zaujímavý koncept“. A nesmial sa pri tom.
Trhy „správne“ reagovali presne 90 minút. Kurz voči doláru sa po počiatočnom prudkom prepade (centrálnymi bankármi želaný stav) pozviechal až nad pôvodnú úroveň. ECB už v praxi do ďalšieho útoku nič neostáva. Len naštartovať vrtuľníky.

Hospodárske noviny, 14.3.2016

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards