Monetárne ópium
Počuli ste už o ekonomických drogách? Napríklad také monetárne ópium.
Rozhodujúce budú ceny potravín
Rastúce spotrebiteľské ceny sa stali významnou témou vo svete aj na Slovensku. Hoci s aktuálnym jednociferným rastom by nás spotrebitelia z takých 70-tych rokov minulého storočia len vysmiali, je dobre, že sa o tejto téme nahlas bavíme. Možno nám to pomôže predísť oveľa väčším problémom.
Drahý polystyrén a ECB
Polystyrén, drevo, oceľové výstuže a ďalšie materiály nielen zdraželi, ale ich nedostatok na skladoch napovedá, že zdražovanie bude pokračovať. Podobné je to s laptopmi, bicyklami, či kukuricou. Kontajnerová doprava od jesene zdražela štvornásobne. DJ Commodity Index za posledný rok narástol o 86% a je už len kúsoček od dekádneho maxima z roku 2011.
Nech doba kešu trvá!
Hotovostné transakcie majú na Slovensku neblahú povesť. Mečiarova igelitka od dôchodcu, Kaliňákova „doba cashu“ a státisíce drobných transakcií s remeselníkmi či krčmármi, z ktorých má Finančná správa a rozpočtoví plánovači nočné mory. Hotovosť je pod tlakom nielen na Slovensku, ale naprieč celým svetom. Na jednej strane boj proti teroristom, mafii, daňovým podvodníkom či šedej ekonomike. Na strane druhej moderný život s platobnými kartami, platbami mobilom, Revolutkami či kryptomenami.
S bezhotovostnou ekonomikou pomaly
Existuje minimálne sedem dôvodov, prečo budúcnosť bez hotovosti v ekonomike nemusí byť taká ružová, ako sa prezentuje.
5300 eur na hlavu
Tento text je ekonomickou časťou mailového týždenníka "Zlé peniaze, dobrý život" Juraja Karpiša. Na jeho odber sa môžete prihlásiť tu: www.jurajkarpis.com
Ako OMT zachraňovalo
Prvé „krízové zákroky“ Európskej centrálnej banky prišli už v lete 2007 kedy k pádu Lehman Brothers a masovému rozšíreniu povedomia o vážnej finančnej kríze chýbal viac než rok. V prých rokoch bola kríza najmä o finančných inštitúciach. Až v roku 2010, keď vyšiel najavo katastrofálny stav gréckych verejných financií, sa zlomilo tabu – a zrazu bola na svete dlhová kríza. Celý rad európskych štátov začal mať náhle problémy financovať sa na trhoch.
Prečo zachovať hotovosť
Vo svete prebiehajú "preteky" o to, ktorej národnej ekonomike sa podarí ako prvej stať sa bezhotovostnou. Že to nemusí byť vôbec dobrý nápad, a že hotovosť má v ekonomike významnú funkciu, píšeme treťom tohtoročnom čísle INESS na tému (INT) s názvom Prečo zachovať hotovosť.
Celosvetová vojna proti hotovosti
Kým na Slovensku niektorí žijú v dobe kešu, inde prebieha útok na hotovosť. V USA sa diskutuje o zrušení stodolárovky, Európska centrálna banka zrušila produkciu päťstovky.
Hotovosť je opäť pod paľbou
Veľké bankovky nie sú len útočiskom drogových dílerov a špekulantov.